Шкільні лісництва

Учнівські лісництва – одна з традиційних і в той же час найдієвіших форм залучення учнівської молоді до охорони природи. Вони виховують у дітей дбайливе ставлення до природи, розширюють і поглиблюють знання у галузі природничих наук, дають практичні уміння та навички ведення роботи у лісовому господарстві.

Ці трудові об’єднання відіграють значну роль і як профорієнтаційні осередки. Адже оптимальні умови для навчальних та практичних занять, дослідницької та природоохоронної роботи педагогічним колективам допомагають створювати професійні лісівники. На Волині спільно з обласним управлінням лісового та мисливського господарства цю ділянку роботи координує Волинський обласний еколого-натуралістичний центр. Разом надають методичну і практичну допомогу в організації роботи як уже існуючих, так і новостворених учнівських об’єднань, починаючи від програмного забезпечення, оформлення документації до розробки тематики дослідницької роботи й облаштування спеціальних профільних кабінетів для навчання.

 

В області діє 59 учнівських лісництв (початок 2020 року). Вони охоплюють близько 2000 школярів. За ними закріплено 11 120 га лісу, де діти під керівництвом професійних лісівників дбають про створення, охорону, захист і догляд лісових культур.

На базах окремих лісогосподарських підприємств обладнано кабінети шкільних лісництв із метою створення оптимальних умов для проведення навчальних та практичних занять з лісового господарства, організації дослідницької роботи, здійснення допрофесійної підготовки юних лісівників, залучення їх до участі у Всеукраїнських конкурсах та операціях.

Волинь завжди серед лідерів лісівничого руху юннатів. Але найвищих результатів юні лісівники Волині досягли у 2013 році. Тоді члени Цуманського та Маневицького учнівських лісництв здобули перемогу у Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв у м. Києві. Команда виборола гран-прі. Завдячуючи цій перемозі, VІІІ Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів із 24 до 27 червня 2014 р. тривав у Волинській області. У заході брали участь делегації з 19 областей України: 58 вихованців, 45 керівників учнівських лісництв, представників лісових господарств. У рамках зльоту відбулися огляд виставок-презентацій досягнень та відкритий захист науково-дослідницьких робіт у галузі лісового господарства, науково-практична конференція «Педагогічна спадщина Сухомлинського у діалозі із сучасністю», чимало цікавих екскурсії.

Члени учнівських лісництв – активні учасники трудових акцій та операцій, зокрема: «Місячник лісу і саду», «Посади дерево», «Зелений паросток майбутнього, «Чиста Україна – чиста Земля», «Мурашка», «Шпаківня», «Добра зима», «Зелена аптека», «Жолудь», «Ліси для нащадків». Під час проведення трудових акцій, операцій члени учнівських лісництв проводять насадження дерев на нових площах, закладають шкілки дерев та кущів, огороджують та розселяють мурашники, збирають насіння дерев, заготовляють корми для підгодівлі тварин узимку, збирають лікарську сировину, виготовляють та розвішують годівнички, шпаківні, дуплянки, проводять патрулювання у пожежонебезпечний період, просвітницьку роботу серед ровесників, громадськості села (виступи екологічних агітбригад «Паросток», «Сполох»).

 

ІСТОРІЯ УЧНІВСЬКИХ ЛІСНИЦТВ ВОЛИНІ

Перші учнівські лісництва на Волині з’явилися у 1968 р. – Цуманське Ківерцівського р-ну, Губинське Локачинського, у 1993 р. більшість учнівських об’єднань відновили свою діяльність. До 2003 р. в області їх працювало 16.

Координує роботу учнівських лісництв Волинський еколого-натуралістичний центр, суттєву підтримку майбутнім лісівникам надає Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства та його держлісгоспи.

14

Изображение 002

Історія Всеукраїнських зльотів учнівських лісництв

Новітня історія всеукраїнських зльотів учнівських лісництв пишеться з 2007 р. Саме тоді, щоб залучити молодь до реалізації Державної програми «Ліси України на 2002-2015 рр.» освітяни спільно з Державним комітетом лісового господарства України відновлюють практику всеукраїнських зльотів юних лісівників. Він відбувся у вересні 2007 року на базі Національного еколого-натуралістичного центру. Сумщину на І Всеукраїнському зльоті юних лісівників представляли вихованці «Паростка». Юні лісівники не лише презентували результати спільної роботи, а й взяли участь у практикумі з інноваційних технологій лісорозведення, конкурсі-грі «Лісовий лабіринт», створили на території Національного еколого-натуралістичного центру арт-галявину «Млин», висадили біля неї ялинки. За результатами роботи «Паросток» був визнаний найкращим учнівським лісництвом 2007 року й відзначений перехідним «деревом життя». Саме тому, 25-29 вересня 2008 року ІІ Всеукраїнський зліт юних лісівників відбувся на Сумщині (У 2008 році Державний комітет лісового господарства України підбив підсумки Всеукраїнського конкурсу на краще учнівське лісництво. І місце та приз (відеокамера) отримало Сумське учнівське лісництво «Паросток»).

З 29 вересня по 1 жовтня 2009 р. на базі Рівненського обласного еколого-натуралістичного центру відбувся 3-й Всеукраїнський зліт учнівських лісництв, на який приїхали більше 120 учасників: члени учнівських лісництв, представники базових лісогосподарств, керівники шкільних лісництв, з усіх областей нашої держави. Програмою зльоту передбачалось-виставка –презентація учнівських лісництв кожної області, практикум на базі Клесівського лісництва Сарненського району. Відбулась творча зустріч на базі цього лісництва з інженером лісового господарства О. Ф. Вороном, який представив свої ландшафтні композиції «Український Версаль». Саме на це хотіли б звернути особливу увагу. Як ні в якому іншому місці (жоден ботсад, жоден дендропарк України) не має такої кількості і такого розмаїття зразків зеленої архітектури. Олексій Федорович за 21 рік своєї творчої діяльності створив у Клесівському лісництві дендропарк багатий різноманітними лісовими породами зібраними з багатьох куточків земної кулі: . наприклад, туя західна – батьківщина Північна Америка, ялина канадська конічна – Канада, бересклет японський і туєвик японський – Японія, ялівець віргінський – США та ін. Довжина створеного живоплоту, що стрижеться, сягнула більше 1600 метрів, каскад ставків і озерець – більше 11 гектарів. На території дендропарку створений “Острів любові”, декоративна гірка з оглядовим майданчиком і національним гербом, “Міст кохання, дружби і єднання”, ворота до “Райського куточка” з вартовими лисицею і диким кабаном, композиції з дерев’яних скульптур: пращурівський поліський бір, бригада лісорубів, русалка, “Лісова пісня” – Лукаш і Мавка, павільйон “Капітанський місток”, чорні лелеки, поліські грибки боровички й інше.

У 2010 році ІУ Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв відбувся у Чернівцях.

25 травня 2011 р. у Кіровограді стартував V Всеукраїнський зліт учнівських лісництв. Він проходив у Міжнародний рік лісів.

З 4 по 7 вересня 2012 року на Івано-Франківщині в смт. Делятин Надвірнянського району відбувся VІ всеукраїнський зліт команд учнівських лісництв загальноосвітніх та позашкільних начальних закладів. У Зльоті взяли участь команди юних лісівників з 23 областей України. Гран-прі присуджено команді юних лісівників Київської області.

І місце виборола команда Івано-Франківської області;

ІІ місце посіли команди Волинської та Миколаївської областей;

ІІІ місце – у команд Луганської, Рівненської та Херсонської областей.

З 19 по 22 вересня 2013 року на Київщині у м. Біла Церква відбувся VІІ Всеукраїнський зліт команд учнівських лісництв загальноосвітніх та позашкільних начальних закладів. Минулого року команда Київщини у складі вихованців Дорогинського учнівського лісництва Фастівського району та Пилиповицького учнівського лісництва Бородянського району здобули Гран-прі Всеукраїнського зльоту лісництв і тому саме їм випала честь приймати учасників заходу цього року. Участь у зльоті взяли 25 команд юних лісівників з усіх регіонів України.

Команда Волині, у складі вихованки Цуманського учнівського лісництва Ківерцівського району Ніни Бацмай, членів Маневицького учнівського лісництва Михайла Божедая і Юлії Шпанчук, виборола найвищу нагороду – гран прі.

24-27 червня 2014 року VІІІ Всеукраїнський зліт команд учнівських лісництв проходив на Волині. Нагадаємо, що до цієї події юні лісівники Волині йшли довгих сім років, адже на всіх зльотах команда займала призові місця. З Волині у середині 60-х започаткувався і рух учнівських лісництв. У VІІІ Всеукраїнському брали участь команди юних лісівників 19 областей України (через події на Сході України до Луцька не приїхали команди Луганської, Донецької, Миколаївської, Дніпропетровської та Запорізької областей). Урочисте відкриття відбувалося у Волинському обласному академічному театрі ляльок. Учасників зльоту окрім тодішнього голови держлісоагентства Валерія Чернякова вітали перший заступник голови Волинської обласної ради Олександр Пирожик, тодішній начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Василь Мазурик, начальник управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації Валентина Загрева, директор Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Валентина Остапчук.

У програмі зльоту були захист науково-дослідницьких робіт членами учнівських лісництв, науково-практична конференція «Педагогічна спадщина Сухомлинського у діалозі із сучасністю» (для керівників делегацій), екскурсії до ДП «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр» с. Гаразджа Луцького району, знайомство з роботою Маневицького учнівського лісництва та ДП «Маневицьке ЛГ», поїздка до Шацького лісового коледжу ім. В. В. Сулька, відвідання музею фауни Шацького лісового коледжу ім. В. В. Сулька. Юні лісівники побували у Луцькому замку і на озері Світязь, у Шацькому Національному природному парку. Завідувач відділу сільського господарства НЕНЦ Микола Пінчук його організацію оцінив на «5», звісно за п’ятибальною шкалою, що значить «12», додавши при цьому, що все задумане вдалося виконати на 1000 процентів. Таку ж думку від імені делегацій висловила лісничий учнівського лісництва з Рівненщини Галина Кравчук і керівник команди Київщини Надія Підлісна.

Гран-прі VІІІ Всеукраїнського завоювали юні лісівники Пліщинського учнівського лісництва, яке діє на базі Кам’янківського лісництва ДП «Шепетівський лісгосп» Хмельницької області. Вони й вибороли право приймати учнівські лісництва України у себе дома наступного року.

– Наше учнівське лісництво вже побувало на чотирьох Міжнародних юніорських лісових конкурсах у Москві, завжди поверталося з призовими місцями, а ось на Всеукраїнський зліт потрапило вперше, – зізнався тоді керівник шкільного лісництва Микола Зведенюк. – Ми вже маємо два кандидати наук, створили заповідник «Адамове займисько» та власний дендропарк.

Окрім кубків і грамот (І місце виборола команда Скулинського учнівського лісництва Ковельського р-ну Волинської обл., друге – Вовковиївського учнівського лісництва «Діброва» Рівненської та «Паросток» Крижопільської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Вінницької, Дорогинського та Пилиповецького учнівських лісництв Фастівського і Бородянського р-нів Київської обл., третє – Калагарівського (Гусятинський р-н Тернопільської обл.), Новоміського «Едельвейс» (Самбірський р-н Львівської обл.), Червоно-Нерубаївського (Кіровоградська обл.) та Утківської ЗОШ І-ІІІ ст. Харківської районної ради Харківської обл.) усім делегаціям організатори подарували саджанці гінкго – одного з найстаріших дерев землі, яке пам’ятає часи динозаврів. Цей презент зробило ДП «Волинське лісове селекційно-насіннєве господарство».

5 вересня 2015 року у Хмельницьку стартував ІХ Всеукраїнський зліт учнівських лісництв України. Він проходив відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України від 06.04.2015 року № 400 «Про затвердження плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на II півріччя 2015 року за основними напрямами позашкільної освіти» та від 14.05.2012 року № 575 «Про затвердження Положення про Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів». Проведення Зльоту забезпечується Національним еколого- натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно з Хмельницьким обласним еколого-натуралістичним центром за участі Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, Департаменту освіти і науки Хмельницької облдержадміністрації та Хмельницької обласної ради. У ньому брали участь 22 команди юних лісівників України. Всього 156 учасників, з них 19 представників лісоуправлінь України. Роботою зльоту особисто опікувався начальник Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Віталій Лісовий. Журі очолював завідувач відділу НЕНЦ Петро Мазур. Гран-прі цього зльоту завоювали представники учнівських лісництв Черкаської області.

У м. Черкаси відбувається Х Всеукраїнський зліт учнівських лісництв України. Волинь на ньому представляють юні лісівники Добренського, Ратнівського і Колківського учнівських лісницт.

На виконання плану Всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2016 рік» (за основними напрямками позашкільної освіти), затвердженого наказом від 25.12. 2015 № 1360, та наказу від 14.05.2012 № 575 «Про затвердження Положення про Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів», з 11 до 13 травня ц.р. у Черкаській області Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді спільно з Черкаським обласним центром роботи з обдарованими дітьми Черкаської обласної ради за участі Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства проводиться Х Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів. Положення про захід розміщено на сайті www.nenc.gov.ua.

IMG_7579 (1)

Управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації
Управління лісового та мисливського господарства
Волинської обласної державної адміністрації
Волинський обласний еколого-натуралістичний центр

Шкільні лісництва Волині
(інформаційний збірник)

Луцьк 2014

Упорядники:
Остапчук В.А. – директор Волинського обласного еколого-натуралістичного центру;
Сподарик С. О. – завідуюча інструктивно-методичним відділом Волинського обласного еколого-натураліс-тичного центру;
Юхимчук В.П. – завідуюча відділом екології Волинсь-кого обласного еколого-натуралістичного центру.

Анотація
У методичному матеріалі вміщена інформація про природоохоронну, науково-дослідницьку діяльність шкільних лісництв Волинської області.

Підписано до друку 16.06.2014 р. Формат 60х90/16.
Тираж 50 пр. Зам. №343. Друк офсетний.

КП ІАЦ «Волиньенергософт».
Свідоцтво Держкомінформу ВЛн №48 від 13.10.2010 р.

тел. (0332) 78-52-22, 78-52-25

Стратегічними завданнями освіти є формування покоління з новим світоглядом, високим рівнем екологічних знань. Екологічна культура має стати необхідною складовою виховання і мірилом практичних дій кожної людини у сфері природокористування, певною запорукою порятунку довкілля. Реалізація цих завдань першочергове завдання педагогічних працівників загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів області.
Однією із традиційних форм залучення учнівської молоді до охорони природи є учнівські лісництва. Мета їх створення – плекати у дітей дбайливе ставлення до природи, розширювати і поглиблювати знання у галузі природничих наук, формувати практичні уміння та навички ведення роботи у лісовому господарстві. Відчутну роль відіграють ці трудові об’єднання і як осередки профорієнтації. Завдання педагогічних колективів шкіл і позашкільних закладів полягає у підвищенні ефективності і якості організації роботи учнівських лісництв, створення оптимальних умов для проведення навчальних та практичних занять із лісового господарства, організації дослідницької, природоохоронної роботи, здійснення допрофесійної підготовки молоді.
Програми, за якими працюють шкільні лісництва, поєднують теоретичні заняття із практичною діяльністю. Юні лісівники збирають насіння дерев та кущів, лікарські рослини, створюють шкілки, в яких вирощують посадковий матеріал, висаджують ліс та доглядають за ним, вчаться застосовувати біологічні методи боротьби із шкідниками лісу. Школярі насаджують дерева на схилах ярів, берегах ставків і річок, ведуть облік рослин і тварин, беруть їх під свою охорону, виготовляють і розвішують шпаківні та годівниці для птахів, влаштовують підгодівлю тварин взимку, проводять дослідницьку роботу.
Перші шкільні лісництва на Волині були створені у 1968 році – Цуманське Ківерцівського, Губинське Локачинського районів. З 1993 року при навчальних закладах створюються все нові і нові лісові шкільні осередки. До 2003 року в області їх працювало 16, а сьогодні на Волині налічується 43 учнівських лісництва та ланок юних лісівників, що охоплюють 1500 школярів.
Серед кращих слід відмітити: Губинське лісництво Локачинського, Цуманське Ківерцівського, Колківське та Маневицьке Мане¬виць¬кого, Боголюбське Луцького, Кортеліське Ратнівського районів.
З метою організації навчально-виховного процесу у всіх шкільних лісництвах запроваджені програми з основ лісівництва, створені та обладнані кабінети і куточки охорони природи, на територіях, закріплених за шкільними лісництвами, прокладено маршрути навчально-пізнавальних екологічних стежок, працюють екологічні агітбригади, клуби, секції. У кабінетах лісоводства зібрано багатий інформаційний матеріал про лісові ресурси області, лісорозведення, лісозахист, роздатковий матеріал, колекції, гербарії.
Члени шкільних лісництв є активними учасниками всеукраїнських та обласних природоохоронних конкурсів, акцій і операцій: «Ліси для нащадків», «День довкілля», «Зелений паросток майбутнього», «Майбутнє лісу в твоїх руках», «Жолудь», «Зелена аптека», «Мурашка», «Ялинка».
Вже традиційною стала участь юних лісівників Волині у Всеукраїнській акції «Ліси для нащадків». За багаторічну участь в акції, вивчення сучасних технологій вирощування лісових культур та втілення своїх знань на практиці грамотою Національного еколого-натуралістичного центру були нагородженні члени шкільних лісництв: Боголюбської ЗОШ І-ІІІ ст., Луцького, Берес¬тянської ЗОШ І-ІІІ Ківерцівського, Підберезівської ЗОШ І-ІІІ ст., Горохівського, Колківського шкільного лісництва Маневицького ЦТДЮ.
Юні лісівники Волині щороку беруть участь у Всеукраїнських зльотах шкільних лісництв, де показують високі результати. П’ять років поспіль вони займають почесне друге місце. У 2013 році юні господарі лісу привезли Гран-прі Всеукраїнського зльоту, що дає можливість Волині у 2014 році приймати гостей з усієї України.
Юні лісоводи займаються науково-дослідницькою роботою з вивчення біологічних особливостей лісових дерев і чагарників, трав’янистих рослин, представників тваринного світу, рідкісних та зникаючих видів занесених до Червоної книги України.
Педагогічні колективи Волині виконують важливу і добру справу – виховують майбутніх спеціалістів своєї справи, конкурентоздатних на ринку праці. Ліс – не просто зелений друг людини – це культура поколінь. Ми користуємось тими дарами природи, які передали у спадок наші діди і прадіди. Те, як господарюємо у лісах, що залишаємо після себе, по-справжньому нащадки оцінять у майбутньому.
З впевненістю можна сказати, що зусилля педагогічних колективів, кожного освітнього закладу області, кропітка повсякденна праця кожного керівника шкільного лісництва дають хороші плоди у справі поліпшення довкілля.

            Кузня лісівничих кадрів

Лісівники покладають великі надії на учнівські лісництва. Ми вважаємо їх вихованців своїми помічниками і надійною зміною. Саме вам, юні колеги, у майбутньому доведеться заступати на зелену вахту країни. Ця службавідповідальна і виснажлива. Найбільш віддані до цього готуються зі шкільної лави. Час показав, що чимало вихованців учнівських лісництв вибирають лісівничі спеціальності, вступають до коледжів і вишів, які готують кадри для лісоведення та лісовідновлення, охорони і догляду зеленого друга людини. Волинські лісівники переконані, що зелене шкільництво – це кузня, де кується кадрове майбуття лісогалузі. Ми дуже дорожимо дружбою з учнівськими лісництвами та їх керівниками, координуємо цю профорієнтаційну роботу з управлінням освіти і науки облдержадміністрації та обласним еколого-натуралістичним центром. Допомагаємо матеріально і морально.

Волинь в усі часи дбала про лісівничі кадри. У нас на базі Цуманського лісопідприємства ще у 1968 році виникло найперше у колишньому Союзі шкільне лісництво. Може, саме завдяки, спілкуванню з дітьми його керівник згодом очолив Шацький лісний технікум ім. В. Сулька, зі своїх учнів виховав собі лісівничу і педагогічну зміну. Так сталося і з вихованцями Скулинського учнівського лісництва. З нього вийшло кілька десятків відомих лісівників, є навіть кандидат наук. Звісно, за кожним «маленьким лісництвом» попри керівника-учителя закріплений досвідчений лісівник великого. У нас все по-серйозному. Заключаємо з нашими юними колегами договори, виділяємо їм лісові масиви для навчання і ведення лісового господарства. Вони, як і лісівники, доглядають і охороняють зелені масиви від пожеж і браконьєрів, прибирають від сміття. Особливо цінуються їх рученята під час лісопосадок. У дітей добра енергетика, з їх рук дубочки, сосонки, берізки охочіше «крокують» по Волинській землі, краще приймаються, швидше ростуть, менше хворіють. А ще юні лісівники допомагають нам заготовляти насіння деревних порід, провадять велику агітаційно-пропагандистську роботу серед своїх ровесників і дорослих, що також важливо. Ми також організовуємо чимало спільних акцій. Одна з них – обласний рух за створення пришкільних дендропарків, іменних алей та сквериків. На шкільних подвір’ях висаджено тисячі деревець, серед яких чимало екзотичних. Дбаємо і про належне технічне забезпечення, обладнання та наочне оформлення навчальних аудиторій, допомагаємо юним лісівникам у пошитті власної лісівничої форми. Організовуємо спільні семінари і навчання керівників учнівських лісництв та лісівників, які опікуються їх роботою, проводимо конкурси творів і малюнків. Хоч, зізнаюся, ця робота потребує більшої уваги і матеріальних видатків. Ми намагатимемось у майбутньому створити для учнівських лісництв більш комфортні умови.
Юні лісівники Волині успішно навчаються, проводять природоохоронну роботу. В подальшому вони мають змогу вступити до Шацького лісового коледжу ім. Валентина Сулька, де кожен може здобути лісівничу спеціаль¬ність.
Волинь дуже мальовнича, одна з найбільш заліснених областей України. Тут є чому повчитися, є задля кого і чого працювати.
Бережімо ліси, дбаймо про їх майбуття. Вони – наші захисники і найвірніші друзі, безцінний скарб України.

Губинське шкільне лісництво
(Локачинський район)

3Губинське шкільне лісництво розпочало свою роботу у вересні 1995 року. За лісництвом закріплено 26 гектарів мішаного лісу. Основним змістом діяльності шкільного лісництва є: виконання науково-дослідницьких робіт, експериментів, дослідів; участь у розробці ландшафтних проектів; догляд за насадженнями; садіння дерев, вирощування саджанців; заготівля насіння цінних дерев, кущів, лікарських трав; участь в природоохоронних акціях та операціях „Куріпка”, „Посади дерево”, „Підтримаймо наших крилатих друзів”, „Кожному птаху-своя квартира”; розчищення узбіччя лісових доріг та джерел від усілякого бруду і т. д. ; підгодівля диких звірів, птахів; виготовлення штучних гнізд для птахів.
Юні лісівники проводять значну природоохоронну роботу: посаджено 3 гектари лісових масивів: сосни, ялини, модрини; проведено догляд 2 гектарів зелених насаджень, закладено шкілки: кущів самшиту; кущів туї золотистої; кущів кипарисовику; кущів ялівцю. Виготовлено: шпаківень – 17; синичників – 8; дуплянок – 4; зимових годівниць – 21; гербарій рослин місцевого лісу;буклет «Птахи Локачинського району», Встановлено: наметів для куріпок – 8. Зібрано: жолудів 150 кг. горобини чорноплідної 100кг , трави звіробою – 15 кг. колекцію деревних порід лісу. Обгороджено та розселено 7 мурашиних гнізд. ГубинЧлени шкільного лісництва виконують науково-дослідницькі роботи, проводять експерименти та досліди: «Розмноження ялини сріблястої, кущів самшиту, туї західної методом вкорінення пагонів в умовах лісостепу», «Вплив кислотності грунтів на ріст хвойних дерев», «Вплив екологічних факторів на ріст головних лісоутворюючих порід Губинського лісництва», «Вирощування сосни Веймутова в природних умовах Губинського лісництва», «Лишайники – індикатори стану атмосферного повітря», «Вирощування деревних та чагарникових порід однорічними пагонами», «Вирощування ялини сріблястої методом щеплення», «Роль рудих мурашок у лісовому біоценозі», «Вивчення структури лісонасадження та впливу лісу на клімат і грунт» , «Методика відновлення найбільш поширених деревних порід лісу», «Біогеоценоз модринового лісу», «Вирощування плодових дерев шляхом щеплення».
Діти беруть активну участь у обласних та Всеукраїнських конкурсах, акціях, операціях, зльотах. Мають численні нагороди і відзнаки. Багато членів шкільного лісництва після закінчення навчального закладу вступили на навчання до Шацького лісового коледжу, СНУ імені Л. Українки.

Нудиженське шкільне лісництво
(Любомльський район)

НудижжеНудиженське учнівське лісництво працює лише другий рік. До роботи в лісництві залучені учні 8-11 класів. Для їх навчально-пізнавальної та творчої діяльності в школі створюється кабінет лісу, в якому проводяться гурткові заняття, відбуваються тематичні заходи, виставки-конкурси дитячих робіт: малюнків, виробів із природного матеріалу, гербаріїв, годівниць, штучних гніздівель; а також зберігаються навчальні матеріали.
Основною метою діяльності лісництва є розширення базових знань учнів з біології та природознавства, залучення їх до практичної природоохоронної діяльності, охорони та примноження лісів навколо села.
Головним завданням діяльності юних лісоводів є виховання почуття любові й бережливого ставлення до природи рідного краю, поглиблення знань з лісівництва, розвиток інтересів до природоохоронної роботи.
Великий педагог В. Сухомлинського писав, що «праця стає великим вихователем, коли вона входить в духовне життя наших вихованців, дає радість дружби і товаришування, розкриває допитливість і любов до навчання, породжує хвилюючу радість подолання труднощів, відкриває все нову і нову красу в оточуючому світі, породжує перше громадянське почуття – почуття творця матеріальних благ, без яких неможливе життя людини». Саме тому, на першому місці в учнівському лісництві – практична діяльність.
Юні лісівники виконують різні види робіт з лісоустрою, а саме: розчищають квартальні просіки; збирають шишки сосни, жолуді дуба, плоди калини; розвішують штучні гніздівлі; ведуть роботу по картуванню, огородженню, освітленню гнізд лісових мурашок; проводять інвентаризацію невеликих ділянок лісу; визначають відсоток ділової деревини в лісі. Школярі залюбки доглядають за закріпленою ділянкою лісу, прополюють молоді насадження, проводять санітарні дні в прилеглому до школи лісі, оскільки він знаходиться в зоні відпочинку місцевих жителів. .
Найбільш цікавою формою організації навчально-виховного процесу, є практичні заняття та навчальні екскурсії. Девізом у навчанні та практичній діяльності юних лісівників стало народне прислів’я: «Не кажи – не вмію, а кажи – навчуся».
Кожного року вихованці учнівського лісництва беруть участь у всеукраїнських, обласних та міських конкурсах, акціях та операціях, зокрема «Майбутнє лісу у твоїх руках»; «Ліси для нащадків», «Біощит»; «Мій рідний край – моя земля», біологічному форумі учнівської та студентської молоді «Дотик природи»; «Інтел- ЕКО» та інших
Актуальною для організації роботи в учнівському лісництві є теза
В.О. Сухомлинського: «Коли відкриття схвилювало дитину, істина стає особистим переконанням, яким людина дорожить усе життя». Саме тому, працюючи у лісництві, юні лісівники не лише вивчають теоретичні основи й закономірності явищ природи, а й займаються активною дослідницькою роботою, завдяки якій розширюють свій екологічний світогляд, оволодівають методами дослідження природи, набувають досвіду в справі її охорони.
Виконуючи дослідницьку роботу, юні лісівники вчаться спостерігати. На основі своїх спостережень – узагальнювати та робити висновки, а також застосовувати набуті знання в практичній роботі.
Важливим показником результативності роботи учнівського лісництва є постійна участь вихованців у науково-дослідницьких конкурсах, обласного, всеукраїнського рівнів, де вони посідають призові місця.
За свою діяльність юні лісівники нагороджені грамотами, дипломами, подяками відділу освіти Любомльської райдержадміністрації, управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації та Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.
Лісництво є результативним, тому що має гарного керівника, який знаходить ідеї, котрі здатні зацікавити дітей, вміє донести до вихованців важливість проблеми охорони навколишнього середовища, турботи за довкілля.

Любомльське шкільне лісництво
(Любомльський район)

ЛюбомльУчнівське лісництво працює з 01 лютого 2014 року. Гурток відвідують 20 учнів 8-10 класів. Налагоджена співпраця із Любомльським лісництвом, яке надає допомогу літературою, наочними посібниками, матеріалами та обладнанням. Складена схема лісничих угідь, де проводяться заняття з гурткової роботи.
Метою учнівського лісництва є виховання у школярів дбайливого ставлення до природи, розширення і поглиблення знань в галузі природничих наук, набуття практичних вмінь та навичок для організації роботи у лісництві.
Завданням учнівського лісництва є надання допомоги лісогосподарському підприємству у вирощуванні саджанців лісових рослин, посадці лісу, збір лікарських рослин, грибів, ягід, насіння, деревних і чагарникових порід дерев, у боротьбі з шкідниками лісу, догляді за мурашниками, лісовими мешканцями, охороні птахів, облаштуванні місць відпочинку на природі.
Юні лісівники проводять дослідницьку роботу з вивчення та дослідження типів і властивостей грунтів, акліматизації рослин, способів їх розмноження, вивчення комах-паразитів, симбіозу грибів та дерев, гніздування птахів, місць поширення рідкісних видів рослин та тварин, охороні водойм та їх моніторингу, опису топоніміки урочищ рідного краю тощо.
З цією метою проводяться екскурсії, прогулянки, практичні заняття, а використані матеріали збираються для написання наукових робіт.
Члени шкільного лісництва брали участь у конкурсі «Годівничка для птахів». Було виготовлено більше 40 годівничок і 19 шпаківень, які були розвішені біля школи та у лісі.
До дня Довкілля було посаджено 40 саджанців молодих дерев і 20 кущів культурних рослин. У Любомльському лісництві учні школи посадили молоду посадку саджанців сосни європейської, ялини звичайної, дуба червоного, берези.
Матеріали цієї роботи висвітлювались у районній газеті «Наше життя». Вихованці учнівського лісництва навчилися різним способам щеплення садових дерев, провели паспортизацію трьох мурашників на території дослідної ділянки лісу, розчистили джерело в урочищі Хмелівщина, поруч облаштували місце для відпочинку людей.
Для посадки лісу виготовили 7 ланцетників, 5 солонців для підгодовування лісових мешканців. Планується облаштувати дві лісові годівниці для лісових звірів і заготовити сіно на зиму.
Учні збирають гербарій лікарських рослин рідного краю. Роботою лісництва задоволені батьки та діти.

Боголюбське шкільне лісництво
(Луцький район)

БоголюбиУ 1997 на базі Першотравневої восьмирічної школі було створено шкільне лісництво. Основною метою створення лісництва є забезпечення потреб школярів, учнівської молоді в здобутті знань, умінь і навичок в галузі лісівництва, виховання свідомого ставлення до праці, до охорони природи, використання та відтворення лісових ресурсів, вибору майбутньої професії. Робота учнівського лісництва проводиться за такими напрямками: навчально-виховна; експериментальна й дослідницька; виробнича практика; організація змістовного дозвілля.
З 2004 по 2014 рік керівником учнівського лісництва є Суханова Віра Віталіївна, вчитель біології та географії.
Боголюби 2Членами шкільного лісництва є учні 8-11 класів, об’єднані у три ланки: 1-а ланка – учні 10, 11 класів; 2-а – учні 9 класу; 3-я – учні 8 класу.
За шкільним лісництвом закріплено: лісу – 50 га; розсадника – 0, 05 га.
За неповних десять років юними лісниками із Боголюб посаджено 23 га лісу. Залучаються учні і до роботи у лісорозсаднику, збору лікарських рослин, заготівлі жолудів, екологічних десантів до зелених зон свого краю.
Найвагомішими досягненнями членів Боголюбського шкільного лісництва є: – ІІ місце на І та ІІ Всеукраїнському зльоті шкільних лісництв у складі збірної команди області у 2007 та 2008р. , ІІІ місце на обласному зльоті шкільних лісництв у 2005, 2007 та 2010 роках. Члени шкільного лісництва – активні учасники та переможці обласних та Всеукраїнських екологічних акцій та конкурсів: «Ліси для нащадків», «Майбутнє лісу у твоїх руках», «Птах року» та інших.
У 2011 році на базі учнівського лісництва було проведено обласний кущовий семінар керівників учнівських лісництв. Волинський обласний еколого-натуралістичний центр та обласне управління лісового господарства посприяли оформленню кабінету шкільного лісництва у Боголюбській школі.

Городищенське шкільне лісництво
(Луцький район)

Городище-2Однією із форм екологічного виховання підростаючого покоління є учнівське лісництво, яке створене в нашій школі у 2008 році .
Під керівництвом Мухи Лесі Володимирівни працює дві ланки, які нараховують 32 учні. Члени шкільного лісництва планують свою роботу з урахуванням місцевих умов. Юні лісники на першому році навчання отримують основні поняття про ліс і його особливості, необхідність збереження й охорону лісів. Старші члени шкільного лісництва ознайомлюються з державними документами про охорону лісових насаджень, організовують експериментальну та дослідницьку роботу.
Одним із видів роботи шкільного лісництва є навчально-дослідницька. Юні лісники визначають рельєф місцевості, закріпленої за ними, проводять облік порід дерев місцевого лісу. Внаслідок цієї роботи склали карту лісу, виготовили колекцію порід дерев. Учні провели облік штучного оновлення основних лісових порід на вирубаній ділянці площею 4 га у районі шкільного лісництва біля села Дембова-Корчма. Після чого порівняли результати спостережень з минулими роками і зробили висновок. Порівнювали учні швидкість росту раніше посаджаних сосон на різних ділянках, враховуючи спосіб обробітку грунту, умови місця зростання, густоту саджанців. За наслідками спостережень учні написали роботу з якою взяли участь в акції «Мій рідний край – моя земля».
Лісівники школи беруть активну участь в акціях: «Вчимося заповідувати», «Птах року». Конспект уроку «Птахи наші друзі» став призером на обласному етапі акції.
Не менш важливою ділянкою роботи є навчально-виховна і культурно-масова робота. Кожен вересень ознаменований святом осені. Цього року учні готували свої виставки, костюми, захищали своїх казкових героїв. Проведена година спілкування у 7 класі «Квіти моєї землі». Учні 1-4 класів взяли участь в конкурсі малюнків «Улюблена пора року», а учні, які відпочивали у пришкільному таборі – в конкурсі малюнків на асфальті «Сад мого села». Зимова пора – пора конкурсу на кращого сніговика, рухливі ігри в сніжки та змагання на санчатах. Традиційним є «День Стрітення».
Учні 9-11 класів провели тренінг «Я хочу врятувати, змінити, вплинути…», зустріч за круглим столом «Знавці природи». Виступила агітбригада «Надія» з програмою «Природа просить захисту».
Цікавою частиною в роботі нашого лісництва є заняття на екологічній стежці, якою учні проходять з великою цікавістю, ведуть нові спостереження і захоплюються побаченим. А привали – завжди бажані. Протягом усіх наших подорожей працює група фотографів. Фотоматеріали є нашими свідченням про роботу.
У 2013 році члени шкільного лісництва проводили науково-дослідницьку роботу на тему: «Симбіоз їстівних шапкових грибів у умовах Ківерцівського господарства». Об’єктом дослідження даної роботи стали ліси Ківерцівського лісового господарства, а предметом дослідження були шапкові гриби. Під час дослідження використовувалися власні спостереження, порівняння, дослідження, обґрунтування та аналіз літератури. Робота стала призером районного захисту робіт МАН і брала участь в обласному турі .
Члени лісництва беруть участь у трудових акціях «Парад квітів біля школи», під час якої було проведено озеленення шкільного подвір’я. Під час акції «Майбутнє лісу в твоїх руках»- розчистили від чагарників і сухостою 2 га місцевого лісу. «Ліси для нащадків»- акція яка була проведена у 2013 році. Всього посадили 16 га лісу. Під час трудової акції «Годівничка» виготовили і розвісили 40 годівничок, 30 шпаківень та 15 дуплянок, «Лісна аптека» – акція яка спрямована на заготівлю лікарських рослин, під час якої було заготовлено 5 кг. шипшини та глоду, 3 кг полину гіркого, 6 кг деревію звичайного та 10 кг калини. Трудова акція «Мурашник» була організована з метою впорядкування мурашників.
У школі створено кабінет шкільного лісництва, де розміщені різні експозиції, учнівські роботи, гербарії, колекції лісових порід, тощо.

Садівське шкільне лісництво
(Луцький район)

Садів 1Першого вересня 2010 р. на базі ЗОШ І-ІІІ ст. с. Садів було створено шкільне лісництво з числа учнів 8, 10 класів. З моменту створення і до цього часу його членами проводиться постійна робота. За шкільним лісництвом закріплено 5 га лісу, 0, 5 га розсадника. Протягом цього навчального року шкільне лісництво працювало відповідно до Положення про шкільне лісництво та навчальних програм, проводилася навчально-виховна робота, виробнича практика і організовувалося змістовне дозвілля учнів. Садівське шкільне лісництво складається з 23 учнів 9 – 11 класів. Всі члени були об’єднані в одну ланку під назвою «Природолюби».
Діяльність шкільного лісництва полягає у вихованні у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи, ознайомлення молоді з роботами, які проводяться у області із збільшення лісистості території та їх безпосередня участь у створенні нових насаджень лісу, як одного з компонентів біорізноманіття та екологічної рівноваги.
Восени члени шкільного лісництва посадили 2, 5 га лісу в урочищі Ліснічівка. Взимку доглядали за птахами, виготовили і розвісили чимало годівниць, проводили різні екскурсії з метою вивчення місцевих видів рослин. Для учнів 5 – 9 кл. лісничий Садівського лісництва провів бесіду на тему: «Значення лісових насаджень». Для старшокласників керівник шкільного лісництва Мелех В. О. виступила з доповіддю «Ліс – великий дар природи». Також були проведені тренінги та інтелектуальні ігри. Члени Садівського лісництва брали активну участь у акції «Посади дерево».

 Підцир’ївське шкільне лісництво

(Камінь-Каширський район)

ПідцирєШкільне лісництво створене на базі ЗОШ І–ІІІ ступеня с. Підцир’я Камінь – Каширського району Волинської області. До його складу входять 58 учнів. Юні лісівники беруть активну участь у посадці лісу, доглядають за лісонасіннєвими плантаціями, вирощують посадковий матеріал, проводять озеленення території школи і класів.
Школярі доглядають молодий шкільний сад. У ньому висаджено 250 фруктових дерев, 87 кущів чорноплідної горобини. Шкільне подвір’я прикрашають декоративні рослини. На його території закладені дві шкілки, де юні лісівники вирощують лісові культури. Способом живцювання учні виростили самшит, барбарис, спірею, тую – шаровидну, троянди, голубу ялину. Всі саджанці використовуємо для озеленення шкільного подвір’я.
Для занять учнів облаштовано кабінет шкільного лісництва. У фойє школи створений куточок природи, де розміщена копія екологічної стежки. Щоб захистити природу, юні лісівники проводять роз’яснювальну роботу з молодшими школярами та жителями мікрорайону, а також залучають учнів усіх вікових категорій до конкурсів та акцій, а саме: «Юний дослідник», «Біощит», операція «Мурашка» , « Галерея кімнатних рослин», «Ліси для нащадків», «Юннатівський зеленбуд» .
Учні піклуються про природу, отже вчаться берегти і любити рідний край. Вони розвивають свою творчу уяву, естетичні смаки.

Ланка юних лісівників ЗОШ І-ІІІ ст. с. Тростянець
(Ківерцівський район)

ТростянецьІз жовтня 2013 навчального року на базі ЗОШ І-ІІІ ст. с. Тростянець Ківерцівського району діє гурток «Юні лісівники-дендрологи. В ньому беруть участь двадцять п’ять учнів школи.
Основою діяльності гуртка є організація навчально-виховного процесу, дослідницької та продуктивної праці учнів. Навчання здійснюється за програмою гуртка «Юні лісівники-дендрологи» .
Учні, на території Колківського лісництва, посадили лісу на площі 5 га, а на території Тростянецького лісництва – на площі 12 га. Було посаджено такі породи: сосна звичайна, дуб черешчатий , береза.
За учнями закріплено розсадник площею 0. 03 га. На даній ділянці ведеться догляд за розсадою сосни звичайної.
Гуртківці за осінньо-зимовий період виготовили і розвісили 20 годівничок для птахів, також дбайливо проводили охорону мурашників. Крім того, упорядковують сільськийо пам’ятник Слави, парк, і шкільне подвір’я, проводять святкові вечори: «Золота осінь», «Зустріч весни», виставки «Новорічна ялинка», «Весняні квіти».
З метою профорієнтації проведені екскурсії у музей лісу в урочищі Лопатень та на розсадник с. Гарадзжа, де учні не тільки ознайомились з різними видами культур, але й допомогли полоти молоді саджанці.
Вихованці взяли активну участь у таких акціях, як: «Майбутнє лісу в твоїх руках», «Ліси для нащадків», «День довкілля», «Первоцвіти».

Куснищанське шкільне лісництво
(Любомльський район)

Куснище 1Куснищанське шкільне лісництво було засноване 16 вересня 2012 року з метою формування в учнів екологічної самосвідомості, культури, набуття навичок практичної діяльності, вивчення основ лісівництва та дендрології, залучення до природоохоронної роботи, розвитку творчих здібностей.
Вихованцями учнівського лісництва є учні 5-11 класів. Для їх навчально-пізнавальної та творчої діяльності в школі створено кабінет лісу, в якому проводять гурткові заняття, тематичні заходи, виставки-конкурси дитячих робіт: малюнків, гербаріїв, годівниць, а також зберігаються навчальні матеріали.
У роботі лісництва використовуються наочні посібники, колекції гербаріїв, схеми. Головна увага зосереджена на вивченні деревних і кущових порід, що вирощуються в лісових насадженнях нашого краю, а також на вирощуванні посадкового матеріалу головних лісоутворюючих порід, для чого на території школи був побудований невеликий базовий розсадник, в якому вирощуються сіянці дуба, сосни, ялини, тощо.
Юні лісівники допомагають своїм старшим колегам з ДЛГ із заготівлею шишок сосни та ялини, жолудів дуба та різного насіннєвого матеріалу. Ведуть роботу по огородженню й освітленню гнізд лісових мурашок, проводять доповнення та інвентаризацію невеликих ділянок лісу, оновлюють лісові аншлаги та шлагбауми, квартальні та межові стовпи. Щорічно беруть участь у Всеукраїнській акції «Майбутнє лісу в твоїх руках» та «Годівничка»
Хоча лісництво молоде, але бере активну участь у різних районних, обласних і всеукраїнських акціях і має хороші здобутки. Так, у жовтні 2013 року колектив Куснищанського учнівського лісництва став переможцем обласного етапу Всеукраїнської акції «Ліси для нащадків»
Гуга Вадим та Гуга Аліна; вихованці учнівського лісництва, стали переможцями обласного етапу VII Міжнародного екологічного конкурсу «Правдивий світ птахів» у номінації «Невловимі майстри багатьох царин»
Нагорнюк Сергій, в обласному етапі Всеукраїнського молодіжного конкурсу «В об’єктиві натураліста», став переможцем в номінації «Кращий слайд-фільм»
Активну участь вихованці учнівського лісництва брали у районному зльоті учнівських лісництв, а також в обласному зльоті улітку 2013 року в Шацькому лісовому коледжі імені В.В. Сулька, за що були нагороджені почесною грамотою районного відділу освіти.

Карпилівське шкільне лісництво
(Ківерцівський район)

КарпилівкаУчнівське лісництво ЗОШ І-ІІІ ст. с. Карпилівка розпочало свою діяльність з вересня 2011р. за навчальною програмою «Юні лісівники-дендрологи». Члени шкільного лісництва – учні 8-10-их класів. Протягом навчального року було виконано багато практичної роботи, зокрема: зібрали жолудів 1000 кг; шишок 300 кг; розчистили лісу 8 га; посадили лісу 10 га; щороку прибираємо територію узбіч села протяжністю 3 км; створили біля школи дендропарк, де посадили 30 дерев та кущів; створили шкілку площею
0,01га, де вирощуємо саджанці дуба червоного та сосни звичайної; щороку виготовляємо годівнички та шпаківні.
Брали участь в акціях: «Добра зима» , «Збережи ялинку», «Чисте довкілля». Організовували тематичні лінійки: «Замість ялинки зимовий букет», «Одуд – птах року 2012». Брали участь в конкурсах: «Ліси для нащадків», «Вчимося заповідувати». Отримали грамоту за зайняте І місце у районному етапі Всеукраїнської орнітологічної акції «Птах року 2012 – одуд» у номінації «Власні спостереження за видом, цікава розповідь про птаха», за зайняте ІІІ місце у районному етапі Всеукраїнської орнітологічної акції «Птах року 2012 – одуд» у номінації «Найкраща бесіда, лекція, урок». А ще були нагороджені грамотою за активну участь в обласному зльоті шкільних лісництв, який відбувся у смт. Шацьк.
Працюємо над науково-дослідницькою роботою на тему: «Лікувальні властивості сосни звичайної». Наші статті «Допоможемо зимуючим птахам» та «Майбутнє лісу в твоїх руках” були надруковані в районній газеті «Вільним шляхом».

Шацьке шкільне лісництво
(Шацький район)

Шацьке 1Шацьк… Шацькі озера… Та не тільки приваблює він голубими плесами та золотопіщаними пляжами. Є тут і чудові ліси, що щедро дарують людям свої багатства – гриби, ягоди: суниці, чорниці, журавлини; лікарську сировину…
І не дивно, що саме в нашій місцевості знаходиться три заповідні території що мають загальнодержавне значення, а саме: ландшафтний заказник “Чахівський” (с. Прип’ять, площею 72га), ботанічний заказник “Втенський”
(с. Ростань, площею 130га) і Шацький національний природний парк, який створений у 1984 році з метою збереження природних екосистем, раціонального використання рекреаційного потенціалу, а також у пізнавальних та наукових цілях. Він став другою в Україні територією з таким високим охоронним статусом. Нині його площа займає 48 997 га. У 2002 році парк увійшов у міжнародний трьохсторонній біосферний резерват “Західне Полісся” (Польща-Україна-Білорусь). Гарна природа нашого краю і унікальна, а тому потребує збереження…
Важко виростити ліс, а скільки років потрібно за ним доглядати, щоб отримати повноцінну деревину. Тому завжди тут у пошані праця наших лісників, а на допомогу їм завжди приходять учні.
Ось уже другий десяток років працює Шацьке шкільне лісництво, яке було засноване 1 вересня 1994 року. Уроки лісництва в школі проводила викладач Шацького лісового коледжу ім. В.В. Сулька – Проценко Неля Григорівна, пізніше з учнями працювала Романюк Віра Миколаївна, Мазурок Тамара Володимирівна. З 1998 року в Шацькій загальноосвітній школі І-ІІІ ст. був введений предмет “лісництво”, керівником якого призначили Кононенко Галину Петрівну. З 2008 року керівником шкільного лісництва призначений Михальчук Валерій Михайлович, у 2012 році – Кереб Володимир Іванович. У 2013 році керівництво прийняла Прасюк Леся Миколаївна, а в 2014 році введений гурток лісництва від БДЮТ у Світязькій ЗОШ І-ІІІст, керівником якого призначена Цвид Галина Петрівна.
На заняттях учні здобувають основні знання про природу рідного краю, вивчають тваринний і рослинний світ наших лісів, а також програмою передбачені теми, які студенти вивчають на спецпредметах у лісових технікумах, коледжах. Такі знання допомагають учням при вступі у заклади лісового профілю, тож саме наші випускники після школи підуть навчатись у Шацький лісовий коледж ім. В.В. Сулька, Львівський та Київський національні аграрні університети.
Завдання, які ми ставимо перед собою – це охорона навколишнього середовища, вивчення дослідження і опис оточуючої флори і фауни.
Учні шкільного лісництва тісно співпрацюють з своїми “шефами” – Шацьким держлісгоспом, з яким кожного року укладається двохсторонній договір, за яким лісгосп виділяє шкільному лісництву лісові насадження, лісовий розсадник, а також деревні і чагарникові породи. Допомагають лісоматеріалом в оформленні кабінету лісництва. Учні зобов’язуються допомагати лісгоспу в посадці лісу, прополці, вирощуванні сіянців сосни, берези, зборі насіння різних порід, виготовленні шпаківень.
Шацьк 2Учні шкільного лісництва беруть участь в акціях: “Посади своє дерево”, “Збережемо ліс для майбутнього”, “Птах року”, “Збережемо первоцвіти”, операція “Мурашник”, “Жолудь”, “Махаон”. Учні були учасниками “Маршу парків”.
Кожного року команда шкільного лісництва бере участь у зльотах шкільних лісництв, де займають призові місця. На заняттях учні вміло використовують не тільки теоретичні, а й практичні знання, бо до кожної теми вони мають гарний наочний роздатковий матеріал.
Учні допомагають лісникам у посадці лісу, а також озеленюють садибу біля школи. Кожний рік поповнюють зелені насадження. Стадіон був обсаджений саджанцями липи, каштаном кінським, дубом черешчатим (до 200 саджанців), біля огорожі школи висадили 60 саджанців спіреї кривавочервоної, а також закладений невеличкий парк із плодових і декоративних – чагарникових порід, а саме: 8 абрикосів. 15 саджанців магонії падуболистої, 8 айви, 9 кущів барбарису, 6 – туї західної, інших декоративних кущів.
Діти вправно доглядають за деревами: підстригають кущі, обрізують навесні дерева.
Шкільне лісництво тісно співпрацює з ШЛК ім. В.В. Сулька. Керівники проводять екскурсії по дендропарку коледжу, відвідують розсадник, а біля теплиці вчаться черенкувати самшит вічнозелений, тую східну і західну різних форм, ялину колючу, форзицію і інші породи.
Активною працею учнів було написано 5 наукових робіт на такі теми: “Мурашки – захисники і санітари лісу”, “Летюча миша – живий локатор природи”, “Лишайники – індикатори чистого повітря” (науковий керівник: Кононенко Г. П.); “Створення екомережі та інтегральний метод збереження біологічного і ландшафтного різноманіття”, “Перспективи розвитку природно-заповідної справи Шацького району” (науковий керівник: Михальчук В. М. )
На заняття з лісництва запрошуємо наукових співробітників ШПНП, лісників, викладачів ШЛК ім. В.В. Сулька. У роботі шкільного лісництва допомагають викладачі лісового коледжу.
Пам’ятайте: світ природи дарує нам відпочинок і радість. Бережіть його і умійте спостерігати!

Липненське шкільне лісництво
(Ківерцівський район)

Липне 1У 2011 році на базі ЗОШ І-ІІІ ступеня с. Липне Ківерцівського району було створено шкільне лісництво.
Мета створення шкільного лісництва: плекати у дітей дбайливе ставлення до природи, розширення і поглиблення знань у галузі природничих наук, набуття практичних умінь та навичок ведення роботи у лісовому господарстві.
Керівник шкільного лісництва Романюк Наталія Миколаївна, передає своїм вихованцям ґрунтовні знання з основ лісівництва та дендрології, вчить бережливо ставитися до природи.
Липне 2Протягом трьох років членами шкільного лісництва було зроблено чимало корисної роботи: посаджено 8 га лісу; зібрано 900 кг жолудів, 200 кг шишок сосни, 80 кг лікарських рослин; виготовлено і розвішано 30 штук шпаківень; заготовлено 50 штук кормових віників.
Учні школи творчі, талановиті. Беруть активну участь у різних акціях, конкурсах і посідають призові місця. Наприклад, «Ліси для нащадків», «Зимовий букет замість ялинки», «Посади дерево», «Якою я бачу природу рідного краю», «Найкраща годівничка для птахів», « Птах року» та ін.
Отже, учні нашої школи талановиті та працьовиті, які люблять і захищають природу.

Маневицьке шкільне лісництво
(Маневицький район)
Липне КіврУчнівське лісництво розпочало свою діяльність з листопада 2011 рок. У ньому зайняті 15 учнів. З них 7 учнів – 9-х класів, 8 учнів – 10-х класів.
На закріпленій ділянці члени гуртка доглядають саджанці сосни, ялини, берези, вільхи.
Учні шкільного лісництва протягом року посадили лісу на площі 20 га.
Під час літньої практики зібрали 50 кг лікарської сировини, а саме: звіробою, кори крушини, цвіту липи, ромашки лікарської, багна, подорожника, кропиви.
Учні шкільного лісництва заклали дендропарк на території шкільного подвір’я; висіяли насіння сосни; виготовили і розвісили 32 шпаківні;
26 годівничок для птахів; заготовили сіна 1 т.; віників 500 шт.
Маневичі 2Фенологічні спостереження проведені юними лісівниками допомагають працівникам лісового господарства визначити масу дерев, густоту деревостану на окремих ділянках Маневицького лісництва.
Підготували і провели «Свято зимуючих птахів», «Свято зустрічі птахів», «Пташиний КВК», акцію «Чисті узбіччя», «Збережемо лісову красуню», взяли участь у конкурсі «Вчимося заповідувати», «В об’єктиві натураліста», проводили зимову підгодівлю звірів, вивчали рідкісні рослини Черемського заповідника.
Члени шкільного лісництва добре знають і пам’ятають про загрозу у жаркий пожежонебезпечний період, саме тому патрулюють в лісі, ведуть роз’яснювальну роботу серед ровесників.
Членами шкільного лісництва зібрано і оформлено гербарій «Рослини нашого краю», колекцію «Шкідники лісу».
Активістами шкільного лісництва є Рибалко Антон, Ольховик Мирослава, Шевчук Назар, Солобчук Тетяна, Ветряк Софія. Вони працюють над створенням екологічної стежки. Діти слідкують за тим, щоб відпочиваючі не засмічували ліс, розчищають джерела, вчаться спілкуватись з природою без шкоди для неї.
Результативність діяльності шкільного лісництва:
2011 р. – призери обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Вчимося заповідувати», дослідницька робота «Дослідження русла річки Маневки».
2012 р. – переможці районного та призери обласного конкурсу «В обєктиві натураліста».
2012 р. – переможці обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Ліси для нащадків»
2013 р. – I місце в обласному захисті наукових робіт МАН з роботою «Випробні культури сосни звичайної Черевахівського лісництва» I місце в обласному зльоті шкільних лісництв.

Мокрецьке шкільне лісництво
(Турійський район)

Мокрецьке 1Мокрецьке шкільне лісництво створене у 2008 році при загальноосвітній школі І-ІІ ступенів с. Мокрець, в якому займається 20 дітей.
На зборах учні обрали лісничого, помічника лісничого, майстрів лісу, бухгалтера. Решта стали юними лісівниками. Все, як у справжньому лісництві. Учням передано ліс площею 10 га, лісовий розсадник 1 га. Створено координаційну раду шкільного лісництва, до якої входять: директор школи, лісничий Мокрецького лісництва, помічник лісничого, майстри лісу, лісничий шкільного лісництва, вчителі біології, географії, трудового навчання.
На кожний навчальний рік складаємо план роботи шкільного лісництва, який затверджується на засіданні педагогічної ради школи. У ньому є такі розділи: вступ, навчально-виховна робота, культурно-масова робота, дослідницька робота, виробничо-корисна робота.
Кожний розділ включає питання, які охоплюють певну ділянку роботи. Так вступ визначає такі завдання: виховувати в учнів дбайливе ставлення до праці, любов до природи; поглиблювати знання з біології, ознайомлювати учнів з біологічними особливостями лісових культур, системою біологічних заходів щодо наукового ведення лісового господарства; залучати учнів до збирання насіння лісових культур, вирощування садивного матеріалу, вирощування лісу, догляду за ним, його охорони, залучати їх до вивчення флори і фауни лісу, охорони і приваблювання корисних птахів, звірів, комах, проводити природо¬охоронні заходи, пов’язані з охороною і примноженням багатств лісу, пропагувати знання про ліс та його охорону серед учнів.
Мокрецьке 2Теоретичних і практичних знань щодо вирощування і охорони лісу учні набувають у процесі вивчення основ лісництва на заняттях гуртка юних лісівників. У процесі викладання основ лісництва, практичних робіт у лісі розкриваємо учням основні положення природоохоронної роботи, збереження та збагачення флори і фауни рідного краю. Доглядаючи за лісом, вирощуючи садивний матеріал для штучного лісовідновлення, вивчаючи видовий склад птахів і звірів лісу, переселяючи лісових рудих мурашок, учні психологічно готуються до вибору професії, пов’язаної з вирощуванням і охороною лісу. Ми прагнемо, щоб наші учні після закінчення школи пішли працювати в лісове господарство або здобували освіту в лісотехнічних технікумах і вузах.
Протягом року члени шкільного лісництва брали участь в акціях:
– осінній період: вересень – жовтень (“Ліси для нащадків”, “Чиста планета”, “Турбота юних тобі Україно”, конкурс “Найкращий проект озеленення”), посаджено молодий парк в с. Мокрець;
– зимовий період: акція “Годівничка”, всеукраїнська акція “Діти за гуманне ставлення до тварин”;
– весняний період: квітень – травень (конкурс “В об’єктиві натураліста”, місячник “З охорони навколишнього середовища”), посадка лісу;
– літній період: червень – липень (” До чистих джерел”, “Чиста планета”).

Турійське шкільне лісництво
(Турійський район)

Турійське 1Шкільне лісництво в Турійській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів було створене у 2003 році. З 2005 року лісництво діє при Турійському Будинку дитячої творчості. Робота ведеться у відповідності до Положення про учнівське лісництво загальноосвітніх та позашкільних навчально-виховних закладів. Згідно Договору між ДП “Турійський лісгосп” та дирекцією БДТ за шкільним лісництвом закріплена ділянка лісу для проведення практичних занять, експериментально-дослідницької роботи, збирання насіння та лікарської сировини, охорони, захисту та благоустрою лісів. Членами учнівського лісництва є 15 учнів 7 класу.

Турійське 2У роботі використовуються наочні посібники, колекції, гербарії, таблиці, схеми тощо, виготовлені самими членами гуртка. Головну увагу зосереджено на вивченні деревних і кущових порід, що вирощуються в лісових насадженнях місця проживання. Засвоєння теоретичного матеріалу поєднується із практичними роботами, екскурсіями до лісів та полезахисних лісонасаджень свого району. Учні працюють з літературою по лісівництву та дендрології. Планування роботи лісництва здійснюється з урахуванням місцевих умов, а також віку і рівня знань юннатів.
Щорічно беруть участь в акціях “Ліси для нащадків”, “Майбутнє лісу у твоїх руках”. Юні лісівники насаджують сіянці сосни звичайної, прополюють молоді насадження, збирають сміття обабіч доріг в лісових масивах, проводять змістовну профорієнтаційну роботу. Вихованці гуртка підготували дослідницьку роботу на теми: “Охорона рудих лісових мурашок”, “Обліпиха в лісах і лісонасадженнях Турійська”.

Луківське шкільне лісництво
(Турійський район)

Луківське 1Луківське шкільне лісництво створене 2003 року. У ньому постійно займається 30 дітей. До загальношкільних акцій долучається вся школа. За 11 років в співпраці з Перевалівським лісництвом посаджено близько 80 га лісу, закладено дендропарк, шкілку; клумбами і альпійськими гірками прикрашено пришкільний сквер.
Учасники шкільного лісництва традиційно беруть участь в екологічних конкурсах та акціях: «Листя», «Чиста Україна – чиста земля», «Клен», «Каштан», «Не рубай ялинку», «Допоможемо птахам перезимувати», «В об’єктиві натураліста», День довкілля, День планети, «Ліси для нащадків», «Парки – легені міст і сіл», Толока , «Здай відпрацьовану батарейку» та ін.
Луківське 2Небайдужість до довкілля смт. Луків відобразилась у наукових роботах секції МАН та рефератах «Вплив сміттєзвалищ смт. Луків на екологічний стан грунту прилеглих територій» , «Хімічний склад води в смт Луків», «Чому заростає озеро Сомин» та ін.
Неодноразово діти приймали участь в обласних зльотах учнівських лісництв, займали призові місця і були відзначені грамотами.

Кульчинське шкільне лісництво
(Турійський район)

Шкільні лісництва – дуже цікава форма роботи з учнями, спрямована на перспективу. Вона дозволяє зацікавити дітей проблемами сучасної біології, формує в них екологічне мислення і дозволяє набути багато корисних практичних навичок.
Шкільне лісництво в загальноосвітній школі І-ІІІ ст. села Кульчин було створене у 2008 році. Робота ведеться у відповідності до Положення про учнівське лісництво загальноосвітніх шкіл та позашкільних навчально-виховних закладів. Згідно Договору між ДП “Турійський лісгосп” та дирекцією ЗОШ І-ІІІ ст. . села Кульчин за шкільним лісництвом закріплено ділянка лісу для проведення практичних занять, експериментально-дослідницької роботи, збирання насіння та лікарської сировини, охорони, захисту та благоустрою лісів. Членами учнівського лісництва є 17учнів 5-6 класів.
У роботі використовуються наочні посібники, колекції, гербарії, таблиці, схеми тощо, виготовлені самими членами гуртка. Головну увагу зосереджено на вивченні деревних і кущових порід, що вирощуються в лісових насадженнях місця проживання. Під час роботи лісництва широко висвітлюються досягнення сучасної біологічної науки, її роль у розвитку лісництва, а також методи вирощування високоякісного матеріалу, дерев і кущів з високою приживлюваністю. Засвоєння теоретичного матеріалу поєднується із практичними роботами, екскурсіями до лісів та полезахисних лісонасаджень свого району. Учні працюють з літературою з лісівництва та дендрології. Планування роботи лісництва здійснюється з урахуванням місцевих умов, а також віку і рівня знань юннатів. На першому році навчання учні отримують основні поняття про ліс, його особливості, про необхідність збереження і охорони лісів. Тематика знань наступних років навчання покликана дати гуртківцям знання про лісництво як науку, її зв’язок з іншими науками.
Щорічно учні беруть участь в акції “Ліси для нащадків”. Молодші школярі малюють малюнки, а учні середньої ланки пишуть твори на тему “Людина та ліс”. Старшокласники саджають сіянці сосни звичайної, прополюють молоді насадження, збирають сміття обабіч доріг у лісових масивах, проводять змістовну профорієнтаційну роботу.
Члени лісництва є неодноразовими переможцями різноманітних районних та обласних конкурсів екологічного спрямування.

Колківське шкільне лісництво
(Маневицький район)

Колківське 1Історія Колківського шкільного лісництва бере початок в далекому 1975 році, коли при Колківському лісгоспі та загальноосвітній школі був створений гурток, в якому займались 30 вихованців. Керівником була вчитель школи – Рейкіна Зінаїда Сергіївна. Колектив гуртка ділився на дві ланки. Разом з робітниками лісгоспу і головний лісничим діти охороняли зелені насадження від пожарів і шкідників.
З певних причин шкільне лісництво припинило свою роботу на деякий час.
Лише у 1999 році відновилось з новим керівником – Паньків Богданом Романовичем. Під його керівництвом вивчались деревні та чагарникові породи та їх значення.
У 2000 році керівником шкільного лісництва призначено Леньо Людмилу Олегівну. Під її керівництвом особлива увага приділялась вивченню природоохоронних об’єктів району.
Активно продовжує роботу шкільного лісництва нове покоління майбутніх лісівників. Свою педагогічну діяльність з ним пов’язують молоді педагоги Калуш Н. В. , Світоч О. В. , Ткаченко В. В. , Ткаченко Л. І.
Сьогодні шкільне лісництво працює при Маневицькому ЦТДЮ на базі Колківського НВК та співпрацює з ДП «Колківське лісове господарство». В гуртку займаються 40 учнів. За лісництвом закріплено ділянку лісу площею 289 га. Щороку беруть активну участь в різних акціях, конкурсах, операціях. Та головним завданням є створення нових площ лісових насаджень. Ось за останні п’ять років було створено більше ста гектарів лісових площ.
Вихованці шкільного лісництва вчаться спілкуватись з природою без шкоди для неї.
Восени 2007 року вихованка Колківського учнівського лісництва Шилін Ірина у складі збірної захищала честь Волинської області на Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв, де зайняли друге місце. А вже в наступному 2008 році Шилін Тетяна та Літвінчук Ірина свої навики та вміння показали знову ж у складі збірної на ІІ Всеукраїнському зльоті, але уже в м. Суми, де також мали призове місце.
Поглиблено вивчали гриби місцевих лісів гуртківці протягом наступних років. Тому й мали що показати на наступному обласному зльоті в смт. Шацьк у 2009 році. Свої наукове дослідження на тему «Макроміцети Колківського лісництва» з керівником Ткаченко Василем Вікторовичем представили достойно, за що мали третє місце в області серед 30 шкільних лісництв.
Юні лісоводи продовжують кращі традиції минулих поколінь – доглядають та насаджують нові культури. Так восени 2011 року на подвір’ї НВК «Колківська школа І-ІІІ ступенів – ліцей» з участю вихованців, вчителів та учнів школи заклали дендропарк.
Було посаджено десятки екзотичних культур. Вихованці активно та старанно доглядали за новоствореним парком. Вчасно поливали, розпушували грунт, звільняли від бур’янів.
Одним із завдань шкільних лісництв є фенологічні спостереження та дослідження лісових біоценозів. Ось і цього разу вихованці вивчали дві ділянки Колківського лісництва після пожежі. Спостереження проводились за відновленням рослинності лісу штучним та природним шляхом. Результатом стала науково-дослідницька робота на тему: «Відновлення лісів на знищених пожежею територіях», яку й представили на обласному зльоті в смт. Шацьк у 2012 році, де зайняли третє місце серед команд.
Щорічно вихованці Колківського шкільного лісництва беруть участь у різних конкурсах та акціях. Найулюбленішими для дітей стали операція «Мурашка», де вивчають мурашині поселення та пробують переселяти мурашині сім’ї, «Ліси для нащадків», «Турбота молоді тобі, Україно!», «Годівничка». Для збереження видової різноманітності рослин взимку організовують між вихованцями конкурс на кращий ялинковий букет чи штучну ялинку та весною тішать себе штучними букетиками замість первоцвітів. Щовесни старшокласники разом з працівниками лісового господарства створюють все нові та нові площі лісових насаджень. Кілька років підряд цифра посаджених площ зростає.

Смідинське шкільне лісництво
(Старовижівський район)

Смідинське 1Ми, як майбутнє нашої країни, повинні осягнути свідомістю і серцем, що доля лісу – наша доля, і зробити все для того, щоб використати свій шанс – допомогти рідній природі.
Саме цими проблемами займається об’єднання школярів ЗОШ І-ІІІ ступення с. Смідин, яке створено 1999 р. У лісництві займаються учні 8-9 класів. Навчання проводиться за програмою «Юні лісівники дендрологи». За якою передбачено теоретичні, практичні заняття та дослідницька робота.
На заняттях вивчаємо різні породи дерев, види рослин, птахів, звірів, комах. Вчимося вирощувати високоякісний посадковий матеріал дерев і кущів.
Наші справи: посаджено 5 га лісу, закладено дендропарк у Сьомаківському лісництві. Зібрали 25 кг шипшини 20 кг насіння дуба. Гуртківці виготовили 20 шпаківень і 16 годівниць. Юні лісівники доглядають за закріпленим лісом, проводять санітарне прибирання в ньому, прополюють молоді посадки.
Територія нашої оновленої школи потребує озеленення, тому ми заклали розарій, створили кам’яну гірку і висадили декоративні хвойні і листяні кущі, які гарно виглядають на зеленому газоні.
Смідинське 2Окремим питанням є екологічне виховання. Так вихованці кожен рік беруть участь у Всеукраїнській акції «Майбутнє лісу у твоїх руках», конкурсах творів і малюнків на тему «Людина і ліс». Організували вікторини, конкурси, екскурсії де проводилась пропагандистська діяльність.
У червні 2012, 2013 рр. на базі Шацького лісового коледжу ім. Сулька проходив обласний зліт юних лісівників, серед яких було і Смідинське лісництво. Тут ми звітували про виконану роботу, обмінювались досвідом, навичками, складали плани на майбутнє.
Гуртківці зібрали матеріал і підготували наукову роботу на тему «Особливості заготівлі ягід чорниць у Старовижівському районі».
Наші досягнення: грамота Волинської обласної адміністрації управління освіти і науки лісового та мисливського господарства за зайняте друге місце в обласному зльоті Шкільних лісництв 2012 році. Також грамота у 2013 році за зайняте третє місце у зльоті Шкільних лісництв.
Шкільне лісництво допомагає визначитися у виборі професії. І навіть ті діти, які не обрали професію лісівника, на все життя збережуть любов до природи, до праці, гордість за посаджений ними ліс.

Микуличівське шкільне лісництво
(Володимир-Волинський район)

Микуличівське 2Микуличівське шкільне лісництво було створено у 2003 році. Метою і завданням роботи лісництва є: забезпечення потреб школярів, учнівської молоді в здобутті знань, умінь і навичок у галузі лісництва, виховання свідомого ставлення до природи, використання і відтворення лісових ресурсів та вибір майбутньої професії; розвиток знань і навичок з лісництва, біології екології; оволодіння теорією і практикою ведення лісового господарства.
Лісівники школи постійно приймають участь у посадці лісу. Це стало доброю традицією. За час роботи лісництва висаджено модрину, дуб, сосну на площі понад 15 га.
Посаджено на території школи сад. Висаджено 100 штук саджанців різних порід яблунь, серед них такі як: Скіфське золото, Циганочка, Слава перемоги, Червона рута, Джонаголд, Чемпіон. Замітка про посадку саду була опублікована в пресі
Зібрано жолудів кількістю 80 кг. Жолуді передані для Павлівського лісництва на насіння.
Учні школи є постійними учасниками районних та обласних конкурсів, зокрема:« Посади сад», « Майбутнє лісу в твоїх руках», « Людина і ліс»;« Мій голос я віддаю на захист природи»;« Вчимося за повідувати».
За участь в обласному конкурсі « Хатинка для птаха» нагороджені подякою Волинського обласного управління лісового і мисливського господарства.
Робота маленьких лісівників відзначена грамотою Володимир –Волинського ЛМГ. На території лісництва є лісовий заказник місцевого значення « Микуличівський», створений у 1997 році. Юні лісівники вивчають видовий склад рослинного і тваринного світу, ведуть спостереження за червонокнижними видами, слідкують за лісовими насадженнями.
Оберігаючи природу, примножуючи її багатства, ми захищаємо та оберігаємо себе.

Устилузьке шкільне лісництво
(Володимир-Волинський район)

Устилузьке 1Однією з форм екологічного виховання підростаючого покоління та залучення учнівської молоді до охорони природи є учнівські лісництва. Вони створюються з метою виховання у школярів дбайливого ставлення до природи, розширення та поглиблення знань в галузі природничих наук, набуття практичних умінь та навичок для організації роботи у лісовому господарстві. Завданням учнівських лісництв є надання допомоги лісогосподарським підприємствам, вирощування саджанців, збір лікарських рослин, грибів, ягід, насіння, боротьба зі шкідниками лісу.
В Устилузькій школі у 1999 році було поновлено роботу шкільного лісництва, метою якого є формування екологічних знань, залучення учнівської молоді до природоохоронної роботи, формування знань та навичок в галузі сільського і лісового господарств.
Устилузьке 2За шкільним лісництвом закріплено 10 гектарів лісу, 0, 4 гектари розсадника, 4 гектари зелених насаджень.
Юними лісівниками було впорядковано міський парк. Ліквідовано два стихійних сміттєзвалища, упорядковано одне стихійне сміттєзвалище і висаджено на цьому місці ліс.
Взяли участь в таких операціях та акціях: «Зелений паросток майбутнього», «Пролісок», «Парки – легені міст і сіл», «Каштан», «Березовий плач», «Майбутнє лісу в твоїх руках», «Ліси для нащадків».
Акція «Ліси для нащадків» передбачає в період осінніх та весняних лісокультурних робіт посадку лісу. Головною метою її є виховання господаря, здатного працювати в умовах ринкової економіки, формування творчої працелюбної особистості, економічної і екологічної культури учнів, привернення уваги органів влади, громадськості до проблем міської школи.
Юні лісівники проводять дослідницьку роботу з вивчення та акліматизації рослин, вивчення способів їх розмноження, використання біологічних методів боротьби з шкідниками лісу, вивчають та охороняють рідкісні рослини лісу, здійснюють пропагандистську діяльність, щорічно проводять свята «День землі», «Зустрічі птахів».
Організовують місячники та декади лісу, конкурси, вікторини.
Велике значення у роботі учнівського лісництва займає дослідницька робота, яка сприяє розвитку творчого відношення до праці.
Використання результатів дослідів у виробництві суттєво впливає на трудове виховання школярів. Дослідницька робота проводиться за різними напрямками: лісонасінництво; лісові культури; охорона та захист лісу.
Підготовлені при цьому колекції, гербарії, діаграми, таблиці, фотоальбоми, реферати тощо, використовуються на заняттях у шкільному лісництві.
Оформили щоденник фенологічних спостережень, створили календар відльоту і прильоту місцевих перелітніх птахів. Написали наукову роботу «Аналіз господарської діяльності з метою підвищення продуктивності деревостанів». Зібрали колекцію зразків деревних порід та грибів трутовиків.
Проводячи день благоустрою членами шкільного лісництва було очищено 2 км прибережної смуги річки «Луги», впорядкували газони біля школи, липову алею І. Стравинського. На місці сміттєзвалища біля с. Пархоменко висаджено ліс (берези та ялини). Проведено озеленення вулиць міста та території школи. Вирощено саджанці дуба (на площі 0, 2га). Зібрано насіння дуба. Виготовлено та розвішено в шкільному парку 18 годівниць та 12 шпаківень. Постійно проводиться підгодівля пернатих. Створено екологічну стежку «Лужанка». Постійно члени шкільного лісництва приймають участь у різноманітних природоохоронних акціях.
Ліс – це особливий, безкінечно добрий, щедрий організм, який не просить нічого для підтримки свого існування й великодушно розсилає продукти власної життєдіяльності.
Стан природи та її багатств, за рахунок яких ми живемо, в першу чергу залежить від кожного з нас. Тож давайте задумаємось над тим, що ми робимо і до чого це може призвести, та постараємось жити в гармонії із природою, а не воювати проти неї.
Будьмо добрими, щедрими і великодушними людьми! Адже, щастя – це бути з природою, бачити її, розмовляти з нею.

Павлівське шкільне лісництво
(Іваничівський район)

Павлівське 2Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня с. Павлівка завжди славилася традиціями екологічного виховання. Головною передумовою цього є робота шкільного лісництва, яке існує стільки ж, як існує навчальний заклад (з 1984 року). У 1986 році школі присвоєно звання закладу зразкового екологічного виховання.
Юні лісівники обгороджують мурашники, збирають чорноплідну горобину, заготовляють лікарські рослини, допомагають садити ліс та доглядати сіянці місцевому лісництву, на заняттях виготовляють колекції деревини і насіння, гербарії, готують реферати на відповідні теми.
Діти беруть участь в озелененні території школи і села: (закладено калинову алею, фруктовий сад, дендрарій).
Учні майструють і вивішують шпаківні, а на території школи ще й годівнички для зимуючих птахів. Взимку 2014 року школярі разом з членами місцевого мисливського товариства підгодовували лелек, яких снігом і морозами зустріла Батьківщина.
Гуртківці є членами шкільної екологічної агітбригади «Ехо», беруть активну участь в природоохоронних акціях та операціях, також пропагують любов до природи, проводячи різноманітні екологічні заходи, зокрема: «Знай, люби, бережи синьооку Волинь», «Відвідування фіто-бару», «І день озветься в крапельці роси», «Свято квітів», «День зустрічі птахів», «Свято врожаю» та інші, більшість з яких вже стали традиційними.
Павлівське 1Члени шкільного лісництва займаються науково-дослідницькою роботою: наукові роботи «Виявлення факторів впливу на підсочку берези», «Умови життя акліматизованих бобрів в урочищі Павлівське», «Екологічний стан малих річок села Павлівка», «Екологічний стан довкілля ЗОШ І-ІІІ ст. с. Павлівка», «Дослідження стану поверхневих вод села Павлівка».
У школі під керівництвом вчителів географії і біології Гошко Н. В. та Новосад Л. В. створена екологічна стежка «Павлівчанка».
Гуртківці беруть активну участь в обласному зльоті шкільних лісництв. Вагомим досягненням роботи шкільного лісництва була перемога Парфенюка Миколи у теоретичному турі обласного зльоту, і, як результат, захист честі області на Всеукраїнських змаганнях у м. Києві.

Підбереззівське шкільне лісництво
(Горохівський район)

Підбереззя 1Ми, молоді лісівники, Підберезівського лісництва Горохівського району кожного року беремо участь в акції «Ліси для нащадків». Так, цієї весни ми посадили саджанців тополі білої на площі близько 2. 5 га. Невеликі за розміром саджанці, прибули до нас із Харківської області.
Ми є активними учасниками місячника довкілля, який проходить у квітні. І цей рік не виняток. Члени нашого лісництва організували та провели такі заходи екологічного спрямування: анкетування «Чи задоволений ти станом довкілля нашої місцевості» , конкурс малюнків «Наше майбутнє залежить від нас» , виступ агітбригади «Ми господарі природи, тож збережемо її вроду», тощо. Кожного року беремо участь у конкурсі, що організовує Горохівське ДЛМГ «Ліс та людина», Всеукраїнському конкурсі «Мій голос віддаю на захист природи».
Із 2001 року беремо участь у обласних зльотах юних лісівників, на яких треба застосовувати всі одержані теоретичні та практичні знання за рік. Зльоти шкільних лісництв не проходять безслідно: ми збагачуємось новими знаннями, досвідом, друзями. Особливо запам’ятався практичний тур, який проходив на території дендропарку лісового технікуму.
Підбереззя 2Влітку зібрали 25 кг лікарської сировини, а саме: цвіту чорної бузини 12 кг, цвіту липи – 3 кг, трави споришу – 2 кг, трави подорожника – 3 кг, кропиви – 5 кг.
Члени шкільного лісництва займаються науково-дослідною роботою «Порівняльна характеристика біоекологічних особливостей дуба звичайного і модрини європейської та вивчення їх приросту в однакових умовах місцезростання». Зацікавилися цією темою , бо на території нашого лісництва є посадка цього дерева і вона дає достатній приріст деревини, випереджаючи дуба та сосну. Це при тому, що деревина її не менш цінна. Підвищення продуктивності лісів є найголовнішим завданням лісового господарства. Для його вирішення необхідно використовувати досягнення науки і всі засоби, які мають у своєму розпорядженні лісівники.
У даній роботі була піднята проблема поліпшення порідного складу місцевого лісу шляхом впровадження нових мало районованих порід, зокрема модрини європейської , а в перспективі можливість акліматизації модрини японської.
Ми займаємо активну громадянську позиції: ведемо просвітницьку роботу у школі, організовуємо акції «Чиста Україна – чиста земля», вивчаємо та досліджуємо оточуючу нас природу.

Скулинське шкільне лісництво

(Ковельський район)

Скулин 1“В людини все повинно бути прекрасним”, – говорив великий письменник. І щоб це прекрасне в людини було, необхідно навчати з дитячих років розуміти красу природи, бережно відноситись до всього живого, що оточує людину на протязі її життя. Велику роль у цьому відіграє “книжка лісу” – прекрасна і цікава книга, яку необхідно прочитати до кінця. Навчити дітей користуватися цим живим шедевром, читати і розуміти її сторінки, зберігати і примножувати багатство природи – це посильне завдання і сім’ї, і школи. І домогтися виконання даного завдання допомагають шкільні лісництва.
Саме з цією метою було створене Скулинське шкільне лісництво. яке засноване 25 квітня 1993 року. На зборах учні обрали лісничого, помічника лісничого, майстрів лісу, навіть свого бухгалтера. Інші стали юними лісівниками. Все – як у справжньому лісництві. Учням у той час передали ліс площею 78 га, лісовий розсадник 0, 03 га.
Скулин 2До складу лісництва входять учні 8 – 11 класів, що утворюють чотири ланки: ланки захисту птахів і тварин, ланки по охороні лісу, ланки по збиранню насіння, ягід, лікарських рослин і дослідницької ланки. Всією діяльністю шкільного лісництва керує рада, яку очолює лісничий Савченко Олена – учениця 11 класу. Девізом членів шкільного лісництва є:
Природа нам – як рідний дім
Вона усім як мати,
Щоб лад завжди був в домі тім
Про це нам треба дбати.
Наставником юних лiсiвникiв – є лiсничий Скулинського лiсництва Лисюк Леонід Миколайович. Його розповiдi про лiс – це жива казка, таємницi якої прагнуть збагнути члени шкiльного лiсництва на практичних заняттях.
Дослідницька робота сприяє формуванню в учнів переконань про матеріальність світу, спілкування з природою викликає прагнення глибше пізнати її, вивчає вплив людини на природу. Людей, які люблять і розуміють природу, не треба переконувати охороняти її, вони самі прагнуть зберігати її і збільшувати природні багатства. Саме такими є члени нашого шкільного лісництва.
В школі функціонує Мала академія «Основи лісівництва». Учні готують і захищають наукові роботи: „Фенологічні спостереження за лелекою чорним”, „Рослинність урочища „Нечимне”, „Лісівничо-селекційна оцінка деревостанів сосни звичайної”, „Вплив густоти сосен на їх ріст, продуктивність і стійкість проти несприятливих умов” та інші. Працюючи над науковою роботою, насамперед, необхідно докладно ознайомитися з біологічними особливостями деревних рослин; опанувати методикою проведення досвідів, отримати результат, що дає єдину відповідь на поставлене питання; оформити результати дослідів.
Значну роль у роботі шкільного лісництва відіграє суспільно-корисна праця. Юні лісівники постійно допомагають Скулинському лісництву в період осінніх та весняних лісокультурних роботах із посадки лісу. Тільки в цьому році було посаджено 9 га лісу.
Юні лісівники збирають насіння: сосни, жолудів, липи; заготовляють лікарську сировину, ягоди, гриби. Учні визначають площі максимального поширення, а також встановлюють масштаби збору конкретних видів рослин.
Члени шкільного лісництва піклуються не лише про збільшення лісових масивів, а й про їх чистоту. Саме тому регулярно проводять трудові десанти.
Важливе місце займає просвітницька робота. Лісництво має свій лекторій. Учні неодноразово виступали з лекціями на природоохоронну тематику перед учнями школи і жителями села. Кожної весни юні лісівники беруть активну участь в обговоренні питань на протипожежну тему. Спільно з пожежною службою члени шкільного лісництва розповідають людям про те, якої шкоди може завдати спалювання сухої трави, проводять рейди «Бережіть ліс від пожежі». Найбільш активними лісівниками є Савченко Олена, Смаль Юлія, Литвин Роман, Прадійчук Тарас, Лисковець Олексій, Кравчик Віталій, Савченко Галина та інші. Очолює шкільне лісництво вчитель біології Савченко Світлана Миколаївна.
На території Скулинського лісництва вже багато років діє дендропарк, який нараховує 35 видів різних дерев і кущів. Нещодавно юні лісівники висадили екзотичні дерева і кущі, які мають унікальне забарвлення та форму. У дендропарку „поселились”: форзиція європейська, спірея китайська, рідкісний підвид садового жасмину і навіть реліктове дерево гінкго. А всього тут знайшли „прописку” 40 екзотичних рослин 20 порід.
Кращі лісівники брали участь в Всеукраїнській трудовій акції «Ліси для нащадків» у місті Києві на території дендропарку «Юннатівський» Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. Учасники акції заклали ділянку хвойних культур і поповнили, попередньо закладену ділянку, лісовими культурами та екзотичними породами.
Наше лісництво постійно бере участь в обласних зльотах шкільних лісництв. Неодноразово займало призові місця. А Ющик Олена в номінації «Науково-дослідна робота» отримала срібну медаль на ІV Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв в Чернівцях.

Цуманське шкільне лісництво
(Ківерцівський район)

Цумань 1Цуманське шкільне лісництво об’єднує учнів 9-10 класів. За лісництвом закріплена ділянка лісу площею 294 га, 0, 1 га розсадника, 2, 5 га зелених насаджень. Юні лісівники насаджують дерева, кущі біля школи, на вулицях селища; зібрали 2806 кг насіння лісових культур та лікарських рослин, виготовили і розвісили 46 шпаківень, 15 дуплянок, 28 годівничок для птахів. Для підгодівлі лісових мешканців заготовили 2 солонці, віники з лободи, щавлю, берези. Розселили 2 родини та огородили 3 мурашиних поселення, дбайливо проводять охорону мурашників.
Члени учнівського лісництва-активні учасники природоохоронних конкурсів, акцій, операцій: «Ліси для нащадків», «Майбутнє лісу в твоїх руках», «Жолудь», «Збережемо ялинку», «Мурашка», «Птах року», «Березовий плач», «Первоцвіти». Членами учнівського лісництва зібрано і оформлено гербарії: «Дерева та кущі Цуманського лісу», «Лікарські рослини Цуманщини», «Рослини – індикатори лісу», виготовлено колекції «Комахи – шкідники лісу», «Насіння лісових культур», «Плоди та шишки дерев та кущів лісу».
Діти проводять екскурсії екологічною стежкою «Путилівська», займаються дослідницькою роботою, беруть участь у роботі наукових товариств Волинського відділення МАН України.
Цумань 2Члени учнівського лісництва проводять значну культурно-масову роботу, готують масові заходи екологічного спрямування: вечори, конкурси, пізнавальні ігри, виступи екологічної агітбригади «Паросток». З метою профорієнтації учнів шкільного лісництва проводяться зустрічі з ветеранами галузі, з працівниками виробництва, екскурсії на підприємство, в урочище Лопатень. Щорічно декілька випускників школи, що були членами учнівського лісництва стають студентами лісних факультетів вузів, коледжів.

Кортеліське шкільне лісництво
(Ратнівський район)

КортелісиКортеліське шкільне лісництво створене в 1974 році. У 1991 році парламент України офіційно проголосив територію нашої держави зоною екологічного лиха і лісництво припинило свою діяльність. Однак в 1994 році лісництво було відроджено.
28 квітня 2005 року Кортеліською сільською радою для шкільного лісництва було виділено 5 га непродуктивних земель для посадки лісу в постійне користування.
Юні природолюби є постійними учасниками обласних зльотів шкільних лісництв.

Жиричівське шкільне лісництво
(Ратнівський район)

ЖиричіШкільне лісництво розпочало свою діяльність з 1 вересня 2008 року. У цьому році силами юних лісівників:
– посаджено 5 га сосни звичайної;
– очищено від сміття 1 га лісу;
– огороджено 5 мурашників;
– виготовлено та розвішено 40 годівничок для зимуючих птахів;
– зібрано понад 200 кг насіння дуба та сосни звичайної.
П’ять випускників 2013 року, вихованців шкільного лісництва, продовжили своє навчання у Львівському НЛТУ та у Шацькому лісовому коледжі.

Заболоттівське шкільне лісництво
(Ратнівський район)

ЗаболоттяШкільне лісництво створено у 1993 році. За лісництвом закріплено 20 га лісу в урочищі «Липино».
За останні 3 роки силами юних лісівників висаджено 6 га саджанців сосни звичайної, дуба, берези. Зібрано понад 200 кг насіння дуба, сосни, вільхи, клена. На території шкільного подвір’я висаджено 350 фруктових дерев (вишні, сливи, яблуні та груші), 50 беріз та сосен.

Замшанівське шкільне лісництво
(Ратнівський район)

ЗамшаниШкільне лісництво створене в 2002 році і працює на базі Замшанівського лісництва Ковельського держлісгоспу.
За лісництвом закріплено ліс площею 479 га, значна частина якого знаходиться на території заказника місцевого значення «Чернявське».
Навесні в місцевому лісництві силами юних лісівників висаджено саджанців сосни на площі 2 га.
Зібрано понад 400 кг насіння сосни, дуба, вільхи, клена.

Шановний друже!
Ліс – не просто зелений друг людини – це культура поколінь. Ми користуємось тими дарами природи, які передали у спадок наші діди і прадіди. Те, як господарюємо у лісах, що залишаємо після себе, по-справжньому нащадки оцінять у майбутньому.