Лісорозведення та лісовідновлення

Динаміка лісовідтворення, га

роки 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Всього відтворення лісів, га 3581 3373 3230 4017 3245 3302 4016
 
роки 2015 2016 2017 2018 2019 2020  
Всього відтворення лісів, га 5048 5234 5751 6047 6782 5484  

Пріоритетним напрямком розвитку лісогосподарської галузі на сьогодні є забезпечення розширеного відтворення лісів.

Одночасно з лісовідновленням лісівники також систематично працюють над питанням збільшення лісистості області, створюючи нові ліси на землях, що раніше не були вкритими лісовою рослинністю.

Головна мета – збільшення лісистості області до оптимального рівня 36 %.

1

Лісові культури – це штучно створені лісові насадження, методом висаджування сіянців, саджанців, живців дерев і чагарників чи висіванням їхнього насіння.

Лісорозведення – створення лісових культур на землях, які раніше не були зайняті лісом.

Лісогосподарськими підприємствами Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства у 2019 році проведено значні об’єми робіт із лісокультурного виробництва. Протягом весняного періоду 2020 відтворено лісів  на землях лісового фонду загальною площею 5484 га. В тому числі:

  • садіння та висівання лісу – 2829 га,

з них нові ліси                  –    54 га.

  • сприяння природному відновленню та природне зарощування –  2655 га.

Окрім того, закладено 40 га плантацій новорічних ялинок.

Відповідно до вимог “Інструкції з проектування технічного приймання, обліку та оцінки якості лісокультурних об’єктів”, підприємствами Волинського облуправління лісового та мисливського господарства проведено технічне приймання лісокультурних робіт – лісових розсадників, шкілок, плантацій, лісових культур та ділянок природного поновлення.

З оцінкою „дуже добре” створено – 64% лісових культур, „добре” – 36%.

Протягом останніх років лісогосподарськими підприємства Волині перевага надається природному відновленню лісів. На сьогодні відсоток природнього відтворення лісів складає 60%. Це проводиться на ділянках, які мають відповідні грунтово-кліматичні умови,  що дає змогу з мінімальними затратами створювати високопродуктивні та біологічно стійкі деревостани протягом короткого періоду.

2

З метою природного відновлення  залишаються площі з достатньою кількістю життєздатного самосіву і підросту головних і супутніх порід, що відповідають корінним типам деревостанів та площі, на яких проведення заходів щодо сприяння природному відновленню буде достатнім для наступного відновлення цінних порід і формування високопродуктивних молодняків.

Заходи сприяння, які використовуються з метою забезпечення природного лісовідновлення –  збереження під час лісозаготівлі життєздатного підросту і молодняку господарсько-цінних порід,  догляд за підростом та самосівом після закінчення лісосічних робіт, мінералізація грунту.

Ділянки з недостатньою кількістю або нерівномірним розміщенням природного поновлення поновнюються шляхом висівання насіння або садіння сіянців чи саджанців головної та супутніх порід.

Заготівля лісового насіння

3

Заготівля лісового насіння підприємствами обласного управління залежить від обсягів лісовідновних робіт та урожаю насіння і дещо коливається в окремі роки. В середньому щорічно заготовляється 44 тис. кг.

В тому числі 1300 кг насіння сосни звичайної та 36000 кг жолудя дуба звичайного. Враховуючи періодичність плодоношення порід, а особливо – основних лісоутворюючих порід, в урожайні роки фактична заготівля насіння значно перевищує планову, що необхідно для створення запасів лісового насіння на наступні роки, коли урожай насіння може бути слабким або взагалі  відсутнім.

Забезпечення лісокультурного виробництва якісним посівним матеріалом в тому числі з цінними спадковими властивостями можливе за умови виконання певної системи заходів׃ збір та переробка лісового насіння, його апробація на посівну якість, окреме висівання покращеного насіння у лісових розсадниках та посадка сіянців на лісокультурні площі з метою вирощування в майбутньому продуктивних та біологічно стійких насаджень.

Основою для вирощування садивного матеріалу із покращеними генетичними властивостями, є заготівля покращеного насіння з об’єктів лісонасіннєвої бази.

Щорічно підприємствами управління заготовлюється покращеного насіння в кількості 50-60 відсотків від загального об’єму.

На сьогодні по Волинському обласному управлінню загальна площа об’єктів постійної лісонасіневої бази складає 2902 га, в тому числі׃

-лісонасіннєві плантації – 160 га;

– випробні культури       –   22 га;

-генетичні резервати      – 780 га;

-постійні лісонасіннєві ділянки – 131 га;

-плюсові насадження     – 215, га;

Окрім цього відібрано 408 шт. плюсових дерев.

Вирощування садивного матеріалу

        Вирощування садивного матеріалу сконцетровано на 4-х постійних  лісових розсадниках,  розташованих в зоні Полісся (2 розсадники) і перехідній зоні до Лісостепу (2 розсадники) у відповідних грунтових умовах, загальною площею 87,8 га, (В.Волинське ЛМГ – 4,8 га, Ковельське ЛГ – 25,1 га, Ратнівське ЛМГ – 36,0 га, Лісовий СНЦ -18,0 га).

4

Щорічно на розсадниках підприємств вирощується понад 20 млн. шт. стандартного садивного матеріалу, в тому числі головних порід – сосни звичайної 16 млн. та дуба звичайного не менше 3 млн. шт. При цому за  остані роки значно збільшено вирощування сіянців ялини звичайної, модрини європейської, ясена звичайного, вільхи чорної та берези повислої.

5

Із загальної кількості 35 відсотків садивного матеріалу вирощується в контрольованому середовищі у теплицях та коробах (7,5 млн. шт.), з них 100 тис. шт. дуба звичайного з закритою кореневою системою в пінополістиролових контейнерах.

6

 

У 2020 році висіяно лісового насіння  в розсадниках на площі 13,7 га. Очікуваний вихід стандартних сіянців 27,6 млн. Така кількість садивного матеріалу в повній мірі забезпечить потреби лісогосподарських підприємств при проведенні лісовідновлювальних робіт та лісорозведення.

Вирощування садивного матеріалу з закритою кореневою системою проводиться на розсаднику Волинського лісового селекційно-насіннєвого центру з 2006 року. Враховуючи, що даний садивний матеріал забезпечує високу приживлювальність, це дає змогу висаджувати на 1 га оптимальну кількість сіянців, та виключає проведення доповнень лісових культур, зменшується кількість  доглядів за ними. В кінцевому результаті створення культур садивним матеріалом із закритою кореневою системою є економічно вигідним. Крім того, використання його  дозволяє продовжити період створення лісових культур.

На постійних розсадниках, крім сіянців та саджанців, необхідних для лісовідновлення та лісорозведення, вирощується значна кількість саджанців декоративних порід для озеленення. Щорічний об’єм стандартних саджанців для потреб озеленення становить 150 тисяч штук,  за видовим складом – 260 видів. Лідером вирощування декоративного садивного матеріалу є Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр.

Щорічний об’єм доглядів за лісовими культурами становить 25 тис. га

7