Олександр Кватирко: «На Волині ми можемо створювати нових лісів у десятки разів більше»

«Цього року ми створили в області 120,5 га нових лісів. Виконали всі завдання з лісовідновлення та лісорозведення. Причин для хвилювання щодо зменшення площ лісу чи нестачі ресурсу насправді немає. Навіть враховуючи додаткові потреби, пов’язані з війною. Принаймні, на Волині. 

Але правда в тому, що ми суттєво і не збільшуємо площі лісів. Хоча маємо для цього реальні можливості та необхідні ресурси, – наголошує начальник управління Олександр Кватирко. – Лісівники постійно акцентують на цій темі. І зі свого боку роблять усе можливе, щоб зрушити питання з мертвої точки. 

Говорю зараз про передачу у державну власність самозаліснених площ та територій, де можна створити нові ліси. 

Що робимо в цьому напрямку і які вже є результати?

Згідно з даними державної лісової охорони, в області є 4288 га земель, де відбулося самозаліснення.

За 2022 та минулий роки від держлісгоспів до місцевих рад та громад відправлено 440 клопотань. У них ми звернулися із пропозицією розглянути можливість передачі в державну власність самозаліснених земель та площ під лісорозведення.

У 2022 році відповідне доручення про інвентаризацію самозаліснених земель скероване і від начальника Волинської ОВА. Маємо результати. Згідно зі складеними актами огляду ділянок, провели інвентаризацію на площі 2844,7535 га.

Вже створили відповідні реєстри самозаліснених ділянок.

За 2022 рр. органи місцевого самоврядування погодились передати державним підприємствам 1825,1752 га площ.

Щодо інших – а це 1444 га – з різних причин була відмова.

Всі ці ділянки ми оглянули. Виявилося, для посадки придатні всі передані земельні ділянки. Щоб їх заліснити, потрібно 14 601 402 штук сіянців та саджанців. Загальна сума витрат для створення нових лісів становить 11 027 709 грн. Це у середньому 6042 грн за один гектар нового лісу.

Наголошу: йдеться лише про ті площі, на які надали згоду про передачу у користування державним лісогосподарським та лісомисливським підприємствам.

Ми реалізуємо це.

Крім того, так само будемо виконувати щорічні плани з лісовідновлення. А це на Волині – не менше 1500 га.

Чому це необхідно? Лісорозведення дасть змогу збільшити лісистість Волині до оптимальних, як рекомендує Міндовкілля, 36% від площі області. Зараз лісистість Волинської області становить 34%.

Але лісівники самі цього не зроблять. Нам потрібні розуміння та підтримка місцевої влади у питанні виділення земель під лісорозведення.

Наголошу: держлісгоспи мають можливості забезпечити створення нового лісу в таких об’ємах.

Щороку на підприємствах вирощують понад 16 млн штук стандартних сіянців та саджанців, заготовлюють понад 25 тонн лісового насіння усіх лісоутворюючих порід.

А проектна потужність вирощування та заготівлі лісового насіння становить понад 25-30 млн штук сіянців та понад 35-40 тонн лісового насіння відповідно!

Аналізуючи 10 місяців 2022 року, на лісовідновлення та лісорозведення, а також доповнення лісових культур було використано близько 10 млн, а вирощено понад 16 млн сіянців.

Очевидно, що 6 млн уже можна було б спрямувати на лісорозведення на площі орієнтовно 750 гектарів. Як мінімум, на стільки можна було б збільшити площу майбутніх лісів Волині лише за цей рік».