Олександр Кватирко: «Питання безпеки людей завжди буде головним»

З начальником обласного управління лісового та мисливського господарства Олександром Кватирком у період повномасштабної війни спілкуємося не вперше. 

Головний лісівник області вже розповідав журналістам «Волинської газети» про те, як після 24 лютого вдалося оперативно налагодити роботу колективу, як у держлісгоспах області  та самому управлінні  запрацювали повноцінні волонтерські хаби. Про людей і події. 

Днями ми зустріли головного лісівника області  на всеукраїнському форумі з охорони праці, що відбувся на базі ДП «Ковельське ЛГ».

У бліц-інтерв’ю запитали про найбільш обговорюване.

– Олександре Михайловичу, що для вас означає цей форум? Яку бачите доцільність у таких заходах зараз?

–  Доцільність у таких заходах буде завжди. Охорона праці в лісовій галузі – це про безпеку та життя людей. Це не доцільність, це необхідність. Робота в лісі та на виробництві здається простою лише доти, поки не спробуєш. А насправді кожна помилка може коштувати здоров’я чи й життя. Тому всі заходи, спрямовані на убезпечення від нещасних випадків – надважливі для нас.

Тож вкладаємо у навчання відповідальних спеціалістів, безпосередньо у заходи безпеки. Щороку на охорону праці держлісгоспи вкладають понад 12 млн грн.

Під час веукраїнського форуму з охорони праці

– Питання безпеки зараз звучать усюди. Це зрозуміло. На вашу думку, заборона відвідувати ліси – це теж про безпеку?

– Безперечно. У мирні роки заборони відвідування стосувалися безпеки лісу. Зараз це питання безпеки людей. 

Не знімати заборону в нашій області вирішили під час засідання Ради оборони області. Аргументи навели військові.  Ми не можемо на загал озвучувати всього, проте не вірити зараз ЗСУ не маємо жодної підстави. 

Як мінімум, до кінця червня необхідно утриматися від походів у ліс. Наголошую – з метою власної безпеки. І особливо дітей, яких часто залучають до збирання ягід та грибів.

Не буде також і відкриття сезону полювання 2022/2023 – відповідно до того ж рішення Ради оборони.

Звичне життя обов’язково відновиться після нашої Перемоги. А зараз дотримуватися заборони відвідувати ліс – це також допомагати ЗСУ.

– Ще одне питання, яке зараз на слуху, – правила, об’єми заготівлі деревини. Люди часто цікавляться у коментарях в соцмережах, чи не стали більше вирубувати лісу. 

– Щодо «стали більше вирубувати лісу» одразу хочу всіх заспокоїти: об’єми заготівлі не збільшилися. Навіть при тому, що в зв’язку з війною виникли додаткові потреби у деревині.  Порівняно з попереднім аналогічним періодом, за 5 місяців цього року об’єми заготівлі знизилися на понад 20 тис. м куб.

Вийшло так, що з початком війни ринок деревини практично не працював, тому ресурси були оперативно спрямовані на потреби оборони.

Зараз ця робота не припиналася. Змінилися лише алгоритми. Ми вже маємо можливість щось планувати. Тому все під чітким контролем.

Розуміємо переживання волинян за ліс. І так, трапляються випадки незаконної заготівлі. Але вони не такі масштабні чи масові, як іноді це подається громадськістю чи ЗМІ.

Але маємо також розуміти, що заготівля лісу – також невід’ємна частина усього циклу. Нам не обійтися без деревини. Її реалізація – це кошти на охорону, відновлення, пожежну безпеку, податки, робочі місця для тисяч людей. Зараз – оборонні споруди. В тому числі – на Півдні та Сході країни, де тривають бойові дії. Це знову ж таки – безпека наших Захисників і країни загалом.

Ми вже думаємо про холодний період. Коли бліндажі потребуватимуть укріплень, утеплень, обігріву. На все це потрібна деревина. Як і на відбудову зруйнованих будинків. Ми всі повинні це розуміти.

– Скільки деревини – з часу війни – передано  на потреби оборони?

–  Якщо говорити лише про деревні ресурси, то лише лісоматеріалів, пиленої продукції та дров паливних держлісгоспи Волині передали на потреби оборони 5 тисяч метрів кубічних на понад 4,5 мільйони гривень. А загалом допомоги лісівники надали вже на більше 12 млн грн.

– Ще одна «літня» безпекова тема для лісівників – пожежі. Як захищаєте ліс від вогню?

– Якщо про це говорити в рамках безпеки, то це тема не лише для лісівників. А всієї Волині. Якщо ж про роботу, яка триває у цьому напрямку, тоді так ­– тема лісівників та рятувальників.

Ми працюємо в цьому напрямку весь рік. Це значні людські та матеріальні витрати. Зараз головне – рейди, відеоспостереження, щоб не допустити поширення загорянь, якщо вже вони виникли. Мінералізовані смуги – теж системна робота.

До речі, з початку цього року вже виникло 18 пожеж у лісових масивах на загальній площі більше 53 га. Добре, що у всіх випадках вдалося все оперативно локалізувати. Дякую за це нашим працівникам і рятувальникам.

Але є ще один момент. Всі загоряння прийшли з самосівних лісів та полів, які межують з держлісфондом. Ось чому наголошував: говорити про безпеку лісу в цьому напрямку треба всім! Це спільна відповідальність.

– Виходить, що причиною пожеж на Волині досі залишається людський фактор? Звичайна необережність?!

– Так. Необережність та безвідповідальність. Мені здається, немає жодної людини, яка б не чула про ризики та шкоду для природи через спалювання сухої трави навесні та восени. Але навіть цієї весни, коли частина України вже горіла через вибухи, на Волині  палили траву.  І тому наша область теж горіла! Це злочин. Інакше не можу таке кваліфікувати.

– На завершення: які задання ставите собі зараз першочергово?

– Однозначно, як і всі в Україні – зробити все можливе на своєму рівні для захисту країни та нашої Перемоги. Це головна мета, ціль та бажання.

Якщо про чисто робочі моменти. З самого початку на цій посаді ставив і ставлю у пріоритет питання охорони та захисту лісу.

Тому й ініціював та створював додатково групи оперативного реагування – для посилення роботи в цьому напрямку. Результат є.

Зараз хочеться більше зробити акцент на сучасні засоби. Працюємо. Розставляємо фотопастки, ліс під постійним та повноцінним відеонаглядом, для спостереження та патрулювання використовуємо безпілотники. Галузь загалом цифровізується, робота осучаснюється. Все це будемо розвивати, підтримувати та вдосконалювати.

– Дякую за цю розмову! Бажаю реалізації всіх задумів.

Спілкувався Володимир ПРИХОДЬКО, “Волинська газета”