Майстер лісу з Маневиччини: ліс потребує уваги, незалежно від пори року

Пронцевич Віктор Петрович – майстер лісу Ново-Червищанського лісництва ДП «Маневицьке лісове господарство» – усе життя присвятив роботі лісника. Багатодітний батько, чуйний чоловік та дідусь.

«Закінчив Шацький лісовий коледж у 2010 році. У лісовому господарстві працюю понад 12 років. Трудова стежина розпочалась із Камінь-Каширського міжгосподарського лісгоспу, а згодом доля поєднала з Маневицьким лісгоспом, де працюю майстром лісу Ново-Червищанського лісництва більше 10 років», – розповідає Віктор Петрович.

Які все ж таки особливості роботи майстра лісу, та як вдало можна поєднати роботу лісника, сім’ю та дозвілля – дізнаємось далі.

«Майстер лісу – професія не лише відповідальна, а й фізично важка. Адже фактично це господар у лісі. Уся робота в обході покладена на плечі майстра лісу – посадка, догляд за культурами, лісові розсадники, прочищення, освітлення, контроль за рубками головного користування, вивезення деревини, побічне користування, заготівля лісового насіння, створення плантацій, заготівля новорічних дерев… Словом, роботи вистачає завжди».

«У межах моєї відповідальності 1850 гектарів, – розповідає лісник. Обхід досить не простий, бо він не суцільний, а ліси досить розкидані територіально. Кожного дня долаю десятки кілометрів, охороняючи ввірені мені лісові масиви. Об’їзд всієї території потребує багато часу, роботи вистачає на кожен день».

А як щодо робочого дня, чи можна його спланувати?

«Чіткого розпорядку робочого дня немає, багато чого залежить від періоду року, інколи закінчується робочий день до п’ятої, а інколи затримуюсь на роботі до ночі. Є також графік рейдових нічних чергувань, коли необхідно проїхати всю територію обходу і дороги, щоб перевірити, чи немає крадіїв».

Робота лісника не така проста, як здається на перший погляд – хто не любить ліс, той не зрозуміє важливості та відповідального ставлення до природи.

Планові роботи розпочинаються навесні. Початок весни найактивніший та найвідповідальніший період роботи майстра лісу – це посадка лісових культур. Необхідно заліснити усі минулорічні зруби якісним посадковим матеріалом, дотримуючись відповідної схеми змішування.

«На території мого обходу є тимчасовий лісовий розсадник, за якими ведеться постійний догляд. Вирощуємо сіянці сосни звичайної. Таким чином забезпечуємо себе посадковим матеріалом для заліснення площ. Такі лісові розсадники є у кожного майстра лісу», – говорить Володимир Петрович.

Зі слів майстра лісу, основним завдання лісників є не лише посадити культури, а й правильно та своєчасно здійснювати догляд за ними – це основна запорука доброї приживлюваності й швидкого росту дерев. Догляд за лісовими культурами виконуються протягом всього вегетаційного періоду тобто з квітня по жовтень місяць.

Літній період часу найспекотніший та найактивніший період роботи у майстра лісу. Настає пожежо-небезпечний період , який триває до осені, необхідно уберегти ліс від пожежі, своєчасно виявити загорання, швидко дістатися до місця підпалу та загасити осередок займання, а тому необхідний постійний огляд лісових масивів.

У Ново-Червишанському лісництві є пожежно-оглядова вежа, на якій встановлена камера відеоспостереження, яка дає можливість онлайн спостерігати за лісовими масивами та виявляти осередки займання.

«Щороку для запобігання лісовим пожежам лісниками створюються мінералізовані смуги та проводяться догляди за ними. На час пожежо-небезпечного періоду заїзди до лісових масивів перекриті шлагбаумами, постійно оновлюються об’єкти протипожежної агітації», – говорить майстер лісу.

– У нашій справі кожна пора року особлива, – розповідає Володимир Петрович. Навесні необхідно вчасно посадити лісові культури, влітку необхідно зберегти ліс від пожежі, восени приходить час збору насіння (шишок, жолудів та ін.), виконуємо доповнення лісових культур, очищуємо ліс від захаращеності. А от взимку, коли досить сніжно та морозно, є можливість трохи перепочити та перевести дух. Хоча моя робота досить клопітка, але я відпочиваю душею в лісі. Робота в лісі надихає, а свіже повітря завжди налаштовує думки на позитивний лад, додає сил та енергії.

Лісник стежить за дотриманням правопорядку в підпорядкованих кварталах від несанкціонованого полювання і незаконних порубок.

Розповідає про рекреаційні пункти , в його обході їх є чотири (один великий та три малих), та констатує:

– На жаль, досить часто люди нехтують нашою працею, не шанують зроблене та засмічують територію. Найбільше страждають рекреаційні пункти, в літній період доводиться чи не щодня прибирати та вивозити сміття з місць відпочинку. Звичайно, проблема засміченості лісових масивів сама по собі не зникає, а лісникам доводиться постійно прибирати та вивозити сміття із лісу. Це все залежить від свідомості та культури виховання людей, одні можуть вивезти сміття у відведене місце, а інші шукають для себе легших шляхів – залишають сміття у лісі. Та все ж таки хочеться, щоб кожен задумався про наслідки перш, ніж викинути сміття у лісі.

«Як вдається усе поєднати? Робота, сім’я, дозвілля, відпочинок… Сам не знаю, проте вільний час завжди приділяю сім’ї та господарству, необхідно і дружині допомогти і з дітьми погратись. Моя сім’я багатодітна, разом із дружиною Антоніною виховуємо дев’ять діточок, уже маємо одного онучка. Мабуть через підтримку та взаєморозуміння дружини маю стільки сил та натхнення до роботи», – ділиться особистим майстер лісу Віктор Пронцевич.

Прес-служба ДП «Маневицьке лісове господарство»