Переробка деревини на Волині залишається пріоритетним напрямком у використанні лісових ресурсів

Останніми роками у дежлісгоспах області розвитку власної переробки деревини приділяється значна увага. Це в результаті створює суттєві передумови для збільшення випуску продукції в обробленому вигляді, нових робочих місць та наповнення місцевих бюджетів.

Сьогодні в державних лісопильних цехах області працює 560 робітників.

За 7 місяців 2020 року державними деревообробними підрозділами перероблено  176 тис. кбм деревини, випущено та реалізовано пилопродукції в об’ємі 72,3 тис. кбм.

  • Найкращих результатів у нарощенні обсягів переробки деревини досягнуто Маневицьким – 45,0 тис. кбм, Старовижівським – 17,3 тис. кбм, Володимир-Волинським держлісгоспами – 13,8 тис. кбм.

За 7 місяців року випущено заготовок для європіддонів – 57,3 тис. кбм, пиломатеріалів хвойних – 12,1 тис. кбм, заготовок та пиломатеріалів дубових – 1,3 тис. кбм та 1,6 тис. кбм іншої продукції.

Середня рентабельність лісопиляння по лісогосподарських підприємствах становить 6,6%.

В держлісгоспах області працює 20 сушильних камер з одноразовим завантаженням 800 кбм.

В умовах  відсутності державного фінансування кошти, отримані від реалізації продукції, направляються на ведення лісогосподарської діяльності. Таким чином лісгоспи мають можливість забезпечити виконання всіх основних завдань, покладених державою, починаючи від посадки лісових культур і завершуючи охороною та захистом лісів, модернізацією виробництва та покращенням умов для працівників.

  • Що дуже важливо. На переробку в основному направляється низькосортна сировина класів якості С і D, об’єми заготівлі якої останніми зросли у зв’язку з масовим всиханням соснових насаджень і відповідно – знизилися ціни на ринку.

На спад пішли і загалом показники  реалізації деревини, про що свідчать результати аукціонних торгів. У 2020 році державними лісгоспами Волині на електронні торги загалом було виставлено 450,6 тис. кбм лісопродукції, суб’єктами  господарської діяльності придбано тільки 273,1 тис. кбм, або 61%.

  • Сьогодні – на виконання заходів Уряду України, спрямованих на скорочення обсягів  поставки деревини в необробленому вигляді на експорт, збільшення виробництва і поставок продукції переробки деревини – у кожному держлісгоспі розроблено програму технічного переоснащення лісопильного виробництва, якою передбачено:

– залучення в переробку не менше 30% ресурсів лісосічного фонду, що заготовлюється щорічно;

– реконструкцію виробничих та побутових приміщень;

– переведення роботи лісопереробних цехів на дві повноцінні зміни;

– запровадження екологічних ресурсозберігаючих технологій;

– встановлення суворого контролю за використанням лісосировинних, матеріальних та фінансових ресурсів на випуск продукції переробки;

– доведення рівня випуску та реалізації  продукції в підсушеному вигляді не менше 30%;

– встановлення суворого контролю за використанням наявного сушильного господарства;

– створення належних безпечних та побутових  умов, вирішення соціальних питань робітників.

Виконання цих завдань перебуває на постійному контролі Волинського ОУЛМГ.

Відділ використання лісових ресурсів ВОУЛМГ