Слово беруть профспілки: Чи законний Закон, який може призвести до банкрутства лісової галузі?!.

Центральний комітет професійної спілки працівників лісового господарства України звернувся до Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка з листом, у якому висловив свою принципову позицію «Щодо внесення змін до Закону України, пов’язаного з реалізацією деревини на експорт».
Шановний Арсенію Петровичу!
Профспілка працівників лісового господарства України вкрай стурбована пропозицією деяких парламентарів, щодо внесення змін до Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів», зареєстрованого у Верховній Раді, яким передбачається заборона на експорт лісопродукції.
До питання заборони лісоматеріалів на експорт неодноразово поверталися попередні Уряди та Президенти України. Віктор Андрійович Ющенко з цього приводу навіть збирав широку нараду в Івано-Франківську за участю вчених, лісівників і деревообробників, і всі однозначно прийшли до висновку, що не можна забороняти поставку лісоматеріалів на експорт.
На даний час в Україні не має критичного дефіциту необробленої деревини, оскільки право на її експорт лісогосподарські підприємства отримують виключно після задоволення сировинних потреб внутрішнього ринку.
Твердження авторів законопроекту, що «наслідком масового та безконтрольного вивезення деревини у круглому вигляді є дефіцит та дороговизна дерев’яних кріплень для шахт України, внаслідок чого смертність шахтарів від завалів на шахтах надзвичайно висока», є неправдивим, оскільки за інформацією Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України не зафіксовано жодного випадку смертельного травмування шахтарів із зазначених причин.Реалізація необробленої деревини підприємствами, що входять до сфери управління Держлісагентства України, здійснюється виключно через біржові аукціони. На аукціони виставляється вся необроблена деревина за винятком дров паливних, деревини для індивідуального ремонту і будівництва, забезпечення соціальної сфери та власних потреб і переробки постійних лісокористувачів.
Участь у торгах приймають виключно деревообробні підприємства – резиденти України, що засвідчує першочерговість забезпечення сировиною вітчизняного виробника. Поставка деревини підприємствами лісогосподарської галузі за прямими договорами, в тому числі і на експорт, дає змогу забезпечити 100 відсоткове надходження валюти в державу, а це 150 млн. доларів США щорічно та забезпечити роботою і легальною заробітною платою десятки тисяч громадян України, сплатити податки та збори до державного та місцевого бюджетів, внески до страхових фондів.
В забороні постачання лісопродукції на експорт в першу чергу зацікавлені дрібні «деревообробники». їх зацікавленість полягає в тому, що вони хочуть купляти деревину як можна дешевше за гривню, а продати за валюту, і в цьому випадку більшість валюти залишиться в офшорах. Враховуючи те, що держава не має коштів на вирощування лісу та його охорону, реалізовуючи деревину, в тому числі і на експорт, підприємства можуть здійснювали лісогосподарські заходи, в першу чергу по створенню нових лісів, догляду за ними, розвивати інфраструктуру, створювати нові робочі місця, тощо.
Аналізуючи ситуацію, задаєшся питанням, а кому вигідна ця заборона? На жаль, вітчизняні деревообробники не можуть виготовити європейську конкурентоспроможну продукцію, а за статистичними даними деревообробники не взмозі освоїти навіть ті об’єми деревини, які виставляються на аукціон, в результаті чого вона залежується на складах та втрачає свою цінність, а лісгоспи 100% валюти віддають державі (приводимо коротенький додаток).
Експорт круглого лісу не забороняє жодна з країн світу. Крім того, Україна має зобов’язання перед ЄС та Світовою Організацією Торгівлі. Ці зобов’язання не дають право різко вводити заборону експорту лісу. Заборону можна вводити лише після консультацій і узгоджень з ЄС та членами СОТ.
Прийняття Закону України, яким буде введена заборона поставки лісопродукції на експорт, призведе до банкрутства лісогосподарські підприємства і в першу чергу – ресурсні. На сьогодні підприємства Державного агентства лісових ресурсів мають 800 млн гривень кредиторської заборгованості, а дебіторської 200 млн гривень (це фактично – банкрутство). Якщо, заборонити експорт, що є значним джерелом надходжень, частка якого складає 40% від загальних доходів підприємств, то нікому буде саджати ліс, вирощувати і охороняти його від пожеж та лісопорушників, катастрофічно вплине на екологічний стан країни.
Крім того, лісогосподарські підприємства, територіально знаходяться в сільських районах і є практично в них єдиними надавачами робочих місць, тому там виникне серйозна соціальна напруга та значно зменшаться надходження до місцевих бюджетів. На думку Профспілки працівників лісового господарства введення певних обмежень на експорт, необхідно робити поетапно, виважено, детально вивчивши всі аспекти, тому, просимо Вас шановний Арсенію Петровичу, дати доручення детально вивчити питання щодо доцільності заборони поставки лісопродукції на експорт, публічно обговорити дане питання за участю відповідних фахівців, науковців,представників громадськості, тільки після цього приймати урядове рішення.
Додаток: на 1 арк.
З повагою,
за дорученням Президії ЦК Профспілки працівників лісового господарства України (Барабах В.С., Дегтяр Л.Д., Максимець В.Й., Токарчук В.М., Матіюк П.М., Федурця В.І., Сідлецький В.С., Ковальчук Т.А., Райчинець Й.М.).

Голова                                                                                           С.Й.Кривов’язий