Реалії непростого сьогодення соснових лісів Ратнівщини   ВІДЕО

Всихання соснових лісів у Європі через швидкість поширення процесу і масовість ураження насаджень дістало назву «біологічна пожежа». Інша назва – «короїдне всихання» – вказує на причину цього явища.

Короїди були у насадженнях завжди, вони виконували відведену їм природою роль – утилізувати дерева, що відмирали. Спалах чисельності короїдів стався кілька років тому і був спровокований втратою стійкості сосняків, що її обумовив брак вологи у ґрунті. Так звані «стресові ліси» – безмежна кормова база для нових поколінь короїдів, що розмножуються кілька разів на рік, без втрат переживають теплі зими і завдяки масованості нападів тепер долають спротив навіть, здавалося б, здорових дерев.  Єдиний дієвий спосіб зменшення кількості шкідників є вчасне видалення заражених ними дерев і утилізація порубкових решток.

Науковою групою Поліського філіалу Українського НДІ лісового господарства сумісно з фахівцями ДП «СЛАП Ратнеагроліс» протягом 2018 року проводяться дослідження розвитку популяцій шкідників та хвороб.

Паралельно проводились зустрічі з депутатами Заболоттівської та Забродівської селищних та сільських рад, на яких науковці розповідали про життєдіяльність шкідників лісу, як саме вони пошкоджують соснові ліси Ратнівського району, специфіку отримання дозвільних документів на проведення заходів зі знищення осередків жуків – короїдів.     

Сосняки підприємства, що були створені на сільськогосподарських землях, часто уражені кореневими гнилями, тому їхня стійкість проти шкідників є завідомо невисокою. Тим не менш, ліси господарства поки що не належать до числа найбільш уражених. За результатами останнього спостереження, до основного шкідника – короїда верхівкового – приєднався короїд шестизубчатий, який раніш заселявся на вже «відпрацьовані» і покинуті верхівковим дерева. Тепер обидва види часто заселяються одночасно, що свідчить про швидке нарощування чисельності короїда шестизубчатого.

На відміну від короїда верхівкового, що уражує верхівки сосен і нищить луб у зоні тонкої кори, короїд шестизубчатий заселяється в стовбури у зоні товстої кори. Тобто, два види короїдів руйнують систему водопостачання дерев з двох кінців одночасно. Враховуючи той факт, що обидва види заносять у тканини дерева спори грибів (синява), уражені дерева удвічі швидше перетворюються на дрова. Зволікання з видаленням осередків ураження призводить до успішного розмноження шкідників і освоєння ними нових і нових площ лісів.

За результатами обстеження, зелений «гілкопад» набирає сили – значить, верхівковий короїд масово заселився у крони дерев. Тому  у вересні-жовтні площа уражених короїдами лісів значно зросте. Оскільки 1 сім’я цього шкідника здатна дати 400 особин потомства, а на 1 стовбурі може оселитися кілька десятків, і навіть сотень сімей, то кожне незрубане вчасно (до вильоту комах, у стадії жовто-зеленої хвої) дерево є постачальником смертоносних комах для десятків або й сотень наступних дерев. Уражені дерева не відновлюються, бо систему обігу води в них знищено.

На жаль, система дозволів на проведення рубок не сприяє вчасному та якісному виконанню цього непопулярного серед населення, але єдино можливого і ефективного заходу запобігання поширенню короїдних всихань, як це виконується у всьому світі.

Науковий співробітник ПФ УкрНДІЛГА Бородавка О.Б.,

Інженер ОЗЛ ДП «СЛАП Ратнеагроліс» Глущук В.В.