Страшилка для “Українського лісовода”: Як підібрати бензопилу, основні конструктивні особливості, принцип дії, навики та вміння безпечної експлуатації

Вітання всім прихильникам та тим, хто використовує, експлуатує ручний бензомоторний інструмент, а саме бензопили. Не просте виникає питання, як виконати господарські роботи без допомоги різних пристрої та механізмів. З цим стикався напевне кожен господар, майстер любитель чи звалювальник лісу. Чи то обрізати гілля в садку, чи розпиляти дрова для каміна, чи провести звалювання дерева в лісі. Так, підібрати бензопилу не просто, кожному для справ своїх одна і та ж не підійде. Слід відмітити, що виробників бензомоторного інструменту багато, проте не всі відповідально ставляться до виробництва інструменту належної якості, а саме екологічних показників вихлопних газів від роботи двигуна внутрішнього згорання, якості конструктивних елементів з яких складається весь механізм, наявність належного сервісного та гарантійного обслуговування, сертифікатів відповідності та інше. Звичайно, вибираючи бензопилу, це все врахувати важко. Не завжди встигнеш випитати всі дрібниці, тому запитуйте основне: від якого виробника надійшов цей інструмент та чи наявна на нього гарантія. Звіряйте серійний номер, який знаходитьсь на корпусі бензопили та пакувальній коробці, правильність заповнення гарантійного забов’язання. Адже якщо виробник має статус довіри на ринку і поставляє товар на ринок високої якості, він завжди подбає про свого споживача, полегшить йому умови утримання та гарантійного обслуговування, забезпечить оригінальними запчастинами та комплектуючими.
Як же ж підібрати бензопилу для своїх потреб?
На сьогоднішній день на ринку найбільшого розповсюдження набули універсальні бензопили найбільш поширених марок – «Мотор Січ» українського, «Stihl» німецького, «Husqvarna» швецького виробництва та інші.
Ці бензопили можуть працювати при температурних режимах  від -40 до +40ºС.
Та повинні відповідати вимогам стандартів безпеки та нормативним документам на бензоінструмент.
В них наявні аварійні гальма ланцюгів які спрацюють при зворотному ударі, обладнані широкою нижньою ручкою і уловлювачем ланцюга які запобігають травмуванню рук при обриванні ланцюга, органи керування розміщенні на одній рукоятці із блокуючим пристроєм рукоятки газу, що забезпечує можливість раптової зупинки двигуна бензопили та мають передню рукоятку з антивібраційними властивостями.
Зверніть увагу також на кількість обертів колінчастого валу, які сягають до 14 тисяч обертів на хвилину. Складно собі уявити механізм вагою у 1,4-5 кг, який утворює такі оберти та ще й є повністю мобільний. Складається бензопила із багатьох конструктивних елементів, проте “серцем” такого продуктивного механізму є, зазвичай, одноциліндровий двохтактний карбюраторний з кривошипно картерною продувкою двигун. Основними вузлами двигуна бензопили є: картер, колінчастий вал із шатуном, циліндр, поршень, маховик та глушник. Робота двигуна відбувається при русі поршня від нижньої кінцевої точки до верхньої кінцевої точки, перекриваючи випускне і продувне вікна, над поршнем паливна суміш стискається, в цей час кривошипна камера заповнюється паливною сумішю, яка поступає з карбюратора. При русі поршня від верхньої мертвої точки до нижньої мертвої точки відбуваються одночасно у два такти: впуск та стиск, система живлення готує паливну суміш, з паливного баку, для вентиляції якого, до речі, встановлено суфлер, паливопроводом через фільтр поступає у карбюратор, в який також через повітряний фільтр, який очищає повітря від пилу та стружки, поступає очищене повітря. Сам карбюратор готує паливно-повітряну суміш у всіх положеннях бензопили. Наступним етапом кроку є система запалювання, яка забезпечує запалювання паливної суміші. Паливна суміш складається та безпосередньо готується перед заправкою бензопили  шляхом змішування невеликими порціями (до 5 літрів) двохтакного моторного мастила та високооктанового бензину марки типу А 95 у співвідношенні 100-120 грамів мастила на 5 літрів пального. Рівень палива та мастила можна подивитись на покажчиках при горизонтальному розміщенні бензопили. Модуль запалювання забезпечує запалювання паливної суміші в кінці такту стиску через модуль, магніт, який розташований в колесі вентилятора, через високовольтний провід до свічки запалювання, зазор між електродами свічки повинен становити в межах 0,5-0,7 міліметрів. А відпрацьовані гази через випускне вікно в циліндрі потрапляють у глушник та виходять в атмосферу.
Пуск двигуна здійснюється вручну за допомогою вмонтованого в корпус стартера за допомогою якого передаються обертові рухи із пускового шнура довжиною до 950 мм на вороттєву пружину, яка передає обертові рухи на колінчастий вал, який і приводить у рух двигун. Віддача ж обертів на пильний механізм бензопили відбувається з протилежної сторони від стартера через муфту зчіплювання яка розташована на різьбовій частині колін вала. Через пів муфту приводиться в рух привід масляного насоса який служить для змащування пильного ланцюга.
До складу системи змащення пильного ланцюга входять: масляний бак, маслонасос, рушій маслонасоса, який отримує привід від корпуса півмуфти. Можливо встановлений і механізму регулювання та обмеження подачі масла.
Рекомендую використовувати для змащування ланцюга індустріальні біологічно розчинні оливи на основі рослинного масла, адже воно повністю розчиняється у навколишньому середовищі, що дуже важливо з екологічної точки зору, вони мають гарну пластичність при низьких температурах, запобігають забрудненню шарнірів ланцюга і легше проникають між шарнірами і пальцями ланок ланцюга, забезпечуючи повне змазування. В’язкість такої оливи 70 мм²/с при температурі 40 ºС, а температура застигання при – 36 ºС Воно володіє хорошими мастильними здібностями і знижує спрацювання ланцюга і шини.
На корпусі півмуфти розташована привідна зірочка, яка і приводить в рух пильний апарат, який при збільшені обертів колінвала, під дією відцентрової сили розтягуються пружини і секторні тягарці притискаються до корпусу півмуфти і за рахунок тертя передається крутний момент від колінчастого вала на приводну зірочку. Так і навпаки при зменшенні обертів двигуна відцентрова сила зменшується і пружини стягують секторні тягарці по хрестовині до центру та від’єднує ведену півмуфту від корпусу півмуфти, який в той час вмикає привід масляного насоса.
Система охолодження в бензопилах повітряна з примусовим потоком повітря, внутрішнє охолодження відбувається при впусканні суміші та продуванні в кривошипно-продувній камері, зовнішнє охолодження здійснюється нагнітанням повітря колесом вентилятора, яке встановлено на колінчастому валі з допомогою якого холодне повітря з верхньої поверхні кришки бензопили потрапляє на ребристі стінки циліндра.
Пильний апарат складається із веденої зірочки, шини та пильного ланцюга. Зірочка знаходиться на корпусі півмуфти і затискається боковою кришкою. Шина закріплюється двома гайками, а натяжний пристрій розташований у корпусі бензопили і закритий направляючою пластиною із кріпильним гвинтом. Натягується пиляльний ланцюг за годинниковою стрілкою при ослаблених гайках, між ланцюгом і шиною повинен бути зазор 5 мм.
Також сучасні бензопили обладнані захисними функціями, такими як гальма пильного ланцюга до складу яких входить рукоятка (упор), гальмівна стрічка з кільцем, замок пружини, пружина та екран. Спрацьовує гальмо переміщенням рукоятки вперед до шини. В момент включення гальмівна стрічка під дією пружини гальмує барабан муфти привідної, пильний ланцюг зупиняється та блокується. Рух та переміщення з працюючою бензопилою дозволяється лише із включеним гальмом.
Важливим процесом є підбір пильного ланцюга, який має крок – відстань між двома найближчими зубами пилки або, як його частіше вимірюють, відстань між заклепками ланцюга, ділене навпіл. Багато хто задається питанням, чому крок ланцюга має такі дивні позначення: 1/4, 0,325, 3/8 і 0,404 дюйма (1 дюйм = 2,54 см)? Відповідь проста – для того, щоб уникнути помилок в маркуванні, адже 0,375 і 0,325 відрізняються лише однією цифрою, виробники вирішили замінити в єдиній системі позначень 0,375 на 3/8.
Що ж таке крок ланцюга та як його визначити? Визначається він як половина відстані між трьома поруч розташованими – першої і третьої заклепками. У виразі це виглядає приблизно так: L = S/2 (де: L – довжина кроку; S – відстань між двома крайніми заклепками, в групі з трьох).
Зазвичай ланцюги діляться на п’ять типів, з кроком в дюймах: 1/4 “(6,35 мм), 0,325” (8,25 мм), 3/8 “(9,3 мм), 0,404” (10,26 мм ), 3/4 “(19,05 мм). Різний крок, від малого до великого, визначають і властивості ланцюга – її продуктивність, чистоту різу та інші пареметри. Найпоширеніший крок ланцюга в нашій країні, це 0,325” і 3/8 “. зустрічаються і 0,404” і 3/4 “на дуже потужних звалювальних пилах або на харвестерному обладнанні. Ланцюги з маленьким кроком 1/4” зустрічаються не так часто і, як правило, встановлюються на малопотужних пилках. Чим більше буде крок ланцюга, тим крупніші будуть самі ланки.
Підбір шини та її технічні характеристики повинні відповідати відповідній марці бензопили до характеристики довжини шини додають ті що «рекомендується». Це означає, що чим довша шина, тим більший опір вона чинить обертальному моменту колінчастого вала двигуна. Тобто при недостатній потужності бензопили їй доводиться докладати додаткові зусилля, що призводить до небажаних передчасних спрацювань пильних інструментів та двигуна. Також, велика частина потужності буде спрямована вхолосту при цьому збільшується витрата палива. Що є не бажаним для такого виду інструменту.
Рекомендую використовувати, при експлуатації бензопил на знос однієї шини три ланцюги, періодично їх замінюючи в роботі. А також, знос одного ланцюг на кожні 33 кубометри переробленої деревини. Так спочатку при купівлі це більш затратно на одну бензопилу, проте це значно продуктивніше та довше дозволить експлуатувати ріжучий інструмент за рахунок рівномірного зносу як ланок пильного ланцюга так і на шину. Проте все залежить від професіоналізму та класифікації майстра.
Отже, як підібрати бензопилу для себе?
Якщо Ви господар який використовує бензопилу 2-4 рази на місяць – вам підійде інструмент побутовий для любителів потужністю до 2,5 кіловат, без особливих конструктивних особливостей та вимог специфіки виконання роботи. Побутові бензопили розраховані в середньому на 20 годин роботи в місяць. Такої бензопили достатньо буде для виконання господарських та садових робіт.
Інша справа якщо майстер любитель підбиратиме собі бензопилу, він використовуватиме її по декілька десятків хвилин майже кожний день для періодичної валки обрізування гілок та заготівлі дров. Так вони люди творчі та вирізьблять з допомогою бензопили дерев’яні скульптури, точними розпилами декількох дощок змайструють альтанку та вміло обріжуть зайві гілочки на деревах. Таким підійдуть напівпрофесійні бензопили потужністю до 3,5 кіловат з конструктивними особливостями утримання бензопили в одній руці та шиною відповідного розміру яка допоможе виконати вмілі рухи майстра. Такі бензопили розраховані до 4-6 годин роботи на добу.
Проте справжні аси використовують професійні бензопили для обрізки сучків. Розкряжувальникам та звалювальникам лісу підходять бензопили з потужністю, яка коливається від 2 до 6 кіловат – в залежності від довжини пильної шини, складності виконання технологічних операцій. Проте, якщо професіонал працює з бензопилою постійно, він сам собі підбере інструмент, до якого звик. Такі бензопили спроможні витримувати навантаження до 10-15 годин на добу.
Після покупки бензопили її не потрібно обкатувати. Але варто попрацювати 35-55 хв (що приблизно відповідає одному баку спаленого палива) на ощадливих обертах. Також після зупинки роботи двигуна перевірити натяг ланцюга та зажимні гайки. Далі робимо кілька пробних пропилів при максимальних навантаженнях. Чудово – бензопила готова до роботи. Не забувайте періодично очищати мильною водою та замінювати повітряний фільтр.
При роботі використовуйте засоби індивідуального захисту, а саме захисну маску й засоби захисту від шуму (захисні навушники), надіньте міцні рукавиці, краще всього з хромової шкіри, під час роботи варто одягнути штани із захистом від порізів або передній захист ніг, а також захисне взуття на стійкій підошві, із захистом від порізів та металевим носиком. Вивчіть та пригадайте безпечні методи виконання робіт.
Вдалих Вам покупок та безпечної роботи.

Олександр Боровицький,
провідний спеціаліст відділу лісових ресурсів Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства